10 przykazań genealoga

Poniżej publikujemy 10 przykazań genealoga – zgadzacie się z nimi?

I. Nigdy nie akceptuj opinii jako faktu – bądź podejrzliwy

Fakt i opinia diametralnie się różnią. Dlatego każdą informację należy potwierdzić u źródła, jakim są metryki, dokumenty, a nie drzewo genealogiczne w portalu internetowym lub dane znalezione w Google.

II. Nie kopiuj bezmyślnie drzew genealogicznych innych osób

Po pierwsze jest to niegrzeczne. Po drugie – skontaktuj się z autorem tej bazy. Skoro znajdują się tam Twoi krewni, to może założyć, że twórcy tego drzewa, również są z tymi osobami skoligaceni. Po trzecie – takie drzewa mogą zawierać wiele błędów. Czasami błędy te są nieumyślne, ale równie często umyślne, aby właśnie zabezpieczyć swoje dane przed kopiowaniem.

III. Nie uszlachetniaj swojej rodziny na siłę

Prawdziwy genealog opiera swoje poszukiwaniach na dokumentach – nie na domysłach. Jeśli na siłę próbujesz zrobić z chłopa szlachcica (bo nazwisko się kończy na -ski, -cki itd.) genealogia nie jest dla Ciebie.

IV. Bądź systematyczny

Systematyczność w poszukiwaniach rodzinnych jest bardzo ważna. Należy mieć obrany kierunek naszych badań genealogicznych. Zapisuj każdą znalezioną metrykę, która dotyczy Twojej rodziny – nie odkładaj tego na później.

V. Szanuj prywatność osób żyjących. Nie udostępniaj żadnych informacji o nich bez ich zgody

Jeśli chcemy opublikować jakieś informacje o krewnym, który żyje, zapytajmy go najpierw o zgodę.

VI. Szanuj tajemnice rodzinne

Jeśli w Twojej rodzinie są tajemnice, o których może wiedzieć tylko i wyłącznie rodzina, nie publikuj ich w Internecie. A jeśli musisz to zrobić – pierwsze zapytaj o zgodę.

VII. Nigdy nie zaczynaj poszukiwań od domniemanego przodka. To TY jesteś probantem

Szukanie potomków domniemanego przodka jest pozbawione sensu. Obydwie linie mogą się minąć – chyba, że chcemy na siłę przyłączyć tę osobę do drzewa, wtedy patrz punkt III.

VIII. Nie dowierzaj rodzinnej tradycji

Rodzinne mity funkcjonują w prawie każdej rodzinie. A to pradziadek przegrał majątek w USA, babcia była Niemką, w naszych żyłach płynie błękitna krew. Traktuj takie opowiastki z odpowiednim dystansem. Legendy odstawmy na boczny tor – zajmijmy się genealogią.

IX. Podawaj źródło każdej znalezionej informacji

Po pierwsze – jest to pomocne dla nas. Nie musimy potem domyślać się “A skąd ja mam tę informację?”. Po drugie – jeśli będziemy chcieli udostępnić dane w Internecie, każdy będzie mógł sprawdzić ich poprawność.

X. Zastanów się co TY możesz zrobić dla innych genealogów

Każdy z nas korzysta z wielu baz genealogicznych, projektów indeksacyjnych, które tworzone są przez genealogów dla genealogów. Dlatego warto abyś i Ty dorzucił swoją cegiełkę.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Teresa, Hanna czy Anna? Które imię prawdziwe?

Next Article

180 lat temu urodził się Henryk Wieniawski

Related Posts