180 lat temu urodził się Henryk Wieniawski

fot. Archiwum Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego

Henryk Wieniawski – urodzony 10 lipca 1835 r. w Lublinie, zmarły 31 marca 1880 r. w Moskwie. Był światowej sławy kompozytorem i skrzypkiem.

Już w dzieciństwie miał styczność z koncertami i literaturą. Swój pierwszy publiczny koncert dał w Paryżu jeszcze przed ukończeniem 10 roku życia. W 1847 r. skomponował pierwszy utwór, a w kolejnym roku wyjechał już na zagraniczne tournée – był to początek jego trwającej do ostatnich chwil kariery. Mając 15 lat zaczął koncertować razem ze swym młodszym o trzy lata bratem Józefem. Zaczęli od większych miast Imperium Rosyjskiego, a następnie pokazywali swoje talenty w krajach Europy. Mając 20 lat odłączył się od brata i koncertował solowo.

W 1860 r. został pierwszym skrzypkiem dworu carskiego. W tym samym roku w Paryżu pojął za żonę Isabelle Bessie Hampton. Po ślubie zamieszkali w Petersburgu. Od tego momentu na świat zaczęły przychodzić kolejne dzieci Wieniawskich. Najpierw urodzili im się dwaj synowie, a pozostałe dzieci były płci żeńskiej. Najmłodsza – Irena, pojawiła się na świecie na rok przed śmiercią swego ojca. Równolegle z życiem rodzinnym, koncertował po całym świecie. W 1872 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie podczas trwającego 8 miesięcy tournée, dał 200 koncertów. Po powrocie został profesorem gry skrzypcowej w Konserwatorium w Brukseli. W dalszym ciągu koncertując po całej Europie. Bardzo aktywne życie doprowadziło do złego stanu zdrowia kompozytora, co zakończyło się atakiem serca.

gazeta1

gazeta2

Henryk Wieniawski na świat przyszedł 10 lipca 1835 r. w Lublinie jako syn Tadeusza Wieniawskiego – 44-letniego* magistra medycyny, chirurgii, akuszerii i filozofii, oraz jego 33-letniej* żony Reginy zd. Wolf. Henryk ochrzczony został na cztery dni przed 9. urodzinami.

metryka1
Akt urodzenia Henryka Wieniawskiego /fot. szukajwarchiwach.pl

Józef Wieniawski na świat przyszedł 23 maja 1837 r. również w Lublinie z tych samych rodziców, co wcześniej wspomniany Henryk.

Wieniawski i Hampton zawarli związek małżeński 7 sierpnia 1860 r. w Paryżu. Tłumaczenia aktu ślubu p. Elżbiety Grabowskiej:

Akt małżeństwa n°727 – Wieniawski & Hampton wtorek, 7 sierpnia 1860 roku, godz. 11 rano, merostwo dziewiątej dzielnicy Paryża Henryk Wieniawski, artysta muzyk skrzypek solowy Jego Wysokości Imperatora Rosji, lat 25, urodzony w Lublinie (Polska) dnia 10 lipca 1835, pełnoletni, zamieszkały w Paryżu rue Rossini n° 16,; rodzice – Tadeusz Wieniawski – doktor medycyny, i Regina Wolff, jego małżonka, zamieszkali w Lublinie. Oraz Isabella Bessie Hampton, bez zawodu, lat 22, urodzona w St. Mary le Bone, księstwo Middesoy (Anglia) dnia 21 czerwca 1838, zamieszkała w Paryżu, boulevard des Italiens n° 10, pełnoletnia; rodzice – Thomas Inglis Hampton – rentier, i Elisa Saunders Osborn, jego małżonka, zamieszkali w Londynie, obecni i wyrażający zgodę. Świadkowie – Jemmy Brandus, wydawca muzyczny, lat 37, Henri Ernest Mareuse – rentier, lat 40; Pierre Albéric Second – literat, kawaler Legii Honorowej, lat 42; Berthold Damcke – artysta muzyk, lat 48. Umowy przedślubnej nie zawarto.

wieniawski + hampton

Aleksander Wieniawski był bratem bliźniakiem wcześniej wspomnianego Józefa i również urodził się 23 maja 1837 r. w Lublinie z tych samych rodziców.

metryka2
Akt urodzenia Juliana Józefa Wieniawskiego /fot. szukajwarchiwach.pl

Najstarszym dzieckiem Tadeusza i Reginy z Wolfów małżonków Wieniawskich był Julian Józef urodzony 5 lutego 1834 r., a zmarły 23 września 1912 r. w Warszawie. Według nekrologu, był on współzałożycielem i kierownikiem pierwszego w kraju Warszawskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu, rolnikiem oraz literatem. Pozostawił po sobie syna, córki, zięciów oraz wnuki i dalszych krewnych.

Nekrolog Juliana Wieniawskiego /fot. eBUW
Nekrolog Juliana Wieniawskiego /fot. eBUW

Józef Wieniawski zmarł 15 listopada 1912 r. (niecałe dwa miesiące po swoim starszym bracie) w Brukseli. Określany był jako pianista kompozytor.

gazeta3

Najmłodszy z rodzeństwa był Konrad Wieniawski, którego życie niestety było krótkie – zmarł 1 listopada 1841 r. w Lublinie, przeżywszy zaledwie rok.

Tadeusz Wieniawski i Regina Wolff pobrali się 18 kwietnia 1833 r. w warszawskiej parafii św. Jana. On określony został jako 33-letni kawaler (pomimo tego, że miał wcześniej żonę, a owocem tego związku był Tadeusz junior – w akcie jego małżeństwa pojawia się jako urodzony w 1819 r. w Lublinie z Tadeusza Mikołaja Wieniawskiego – doktora medycyny, a sam zresztą był naczelnym lekarzem ordynacji zamojskiej), urodzony i zamieszkały w Lublinie, syn Tomasza Wieniawskiego – chirurga, oraz Marii nieznanego nazwiska. Panna młoda z kolei miała 23 lata, urodziła się w Brodach z Józefa Wolffa – doktora medycyny, i Eleonory zd. Estraycher.

Akt ślubu Tadeusza Wieniewskiego i Reginy Wolff
Akt ślubu Tadeusza Wieniewskiego i Reginy Wolff

Z aktu małżeństwa Tadeusza Wieniawskiego i Reginy Wolff odczytać jeszcze można, że panna młoda w dzień, poprzedzający zawarcie związku małżeńskiego, zmieniła wiarę z mojżeszowej i przyjęła chrzest w parafii św. Jana.

metryka4
Akt chrztu Reginy Wolff

Tadeusz Wieniawski zmarł 4 czerwca 1884 r. przeżywszy – wg nekrologu i aktu zgonu – 91 lat.

gazeta4

Regina Wieniawska zmarła krótko po swoim mężu – 7 października 1884 r., przeżywszy 75 lat.

metryka5
Akt zgonu Reginy Wieniawskiej /fot. szukajwarchiwach.pl

Za pomoc przy poszukiwaniu metryk rodziny Wieniawskich dziękuję p. Elżbiecie Grabowskiej.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

10 przykazań genealoga

Next Article

Lipcowy numer More Maiorum

Related Posts