Archiwum archidiecezji krakowskiej wkrótce online. Pół miliona skanów

Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II początkiem 2020 roku rozpocznie realizację projektu “Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej”. Na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 7 milionów złotych, a udostępnionych będzie 500 000 skanów.

Projekt “Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” obejmować będzie w sumie trzy zasoby archiwalne. Zdigitalizowane, a następnie udostępnione w Internecie zostaną najcenniejsze archiwalia z Archiwum im. Arcybiskupa E. Baziaka (archidiecezja lwowska), Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Archiwum Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Archiwum archidiecezji krakowskiej: tysiąc jednostek archiwalnych

Jak informuje UP Jana Pawła II:

Materiały zostaną opublikowane w serwisie Sakralne Dziedzictwo Małopolski utworzonym przez Uniwersytet Papieski w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Portal ten wyposażony jest w moduł Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej przystosowany do wygodnego i efektywnego przeglądania zdigitalizowanych jednostek archiwalnych.

W zasobie Archiwum Archidiecezji Lwowskiej znajdziemy wiele ksiąg metrykalnych z dawne Galicji Wschodniej, ale także wiele innych, niemetrykalnych źródeł informacji. Z kolei Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie gromadzi jeden z najbogatszych zbiorów źródeł opisujących nawet początki XV wieku. Na “archiwum parafialne” z terenu Diecezji Bielsko-Żywieckiej składa się z kolei 41 kościołów. Obecnie materiały te dostępne są w większości wyłącznie w poszczególnych kancelariach parafialnych.

Archiwum archidiecezji krakowskiej: siedem milionów złotych

Jak czytamy:

Projekt Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej jest odpowiedzią na rosnące obecnie zapotrzebowanie na cyfrowy dostęp do obiektów reprezentujących dziedzictwo nauki. Ze względu na postać analogową omawianych dokumentów archiwalnych oraz w wielu przypadkach ich zły stan zachowania, dostęp do nich jest bardzo ograniczony.

W ramach portalu “Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej” udostępnionych zostanie w sumie ponad 1000 jednostek archiwalnych i ponad 500 000 skanów. Wszystkie zdjęcia będą dostępne w domenie publicznej.

Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki pozyskaniu przez Uniwersytet Papieski dofinansowania ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Dofinansowanie unijne wyniosło: 7 328 560,43 PLN.

Projekt będzie realizowany od 2 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Warszawa odzyskuje niepodległość. Pierwsze dni wolności nie były łatwe

Next Article

Teofil, czy może raczej Theofil Kupka – zdrajca, szpieg czy górnośląski patriota?

Related Posts