[grudniowy numer More Maiorum] Praca w Ancestry.com oraz tajemnica statystyczna w spisach ludności

Jak wygląda praca w jednej z największych firm genealogicznych na świecie Ancestry.com? Dlaczego spisy ludności wytworzone po 1945 roku nie pomogą nam w poszukiwaniach genealogicznych? I jaka droga do kapłaństwa wiodła pewnego księdza z Galicji?

more maiorum

Spis treści grudniowego numeru More Maiorum

  1. „Amerykanie chętniej niż Polacy zlecają prowadzenie badań genealogicznych” – rozmowa z Aleksandrą Heską.
  2. Genealogiczny kącik satyryczny.
  3. Ks. dr Henryk Hilchen (1881-1956): szlachcic kapłanem ludu.
  4. Kilka pytań do pradziadka w siódmym pokoleniu.
  5. Tajemnica statystyczna i dokumentacja spisów ludności w dzisiejszych czasach.
  6. Długa droga Antoniego Saratowicza do kapłaństwa.
  7. Siedlec – niedoceniona perła architektury ziemi łęczyckiej.
  8. Historia rodziny Sunderlandów. Zawód: fabrykant.
  9. Wywód genealogiczny z fotografii.
  10. Zaraz i epidemie na ziemiach polskich.

More Maiorum zmienia się w kwartalnik

Przez ostatnich siedem lat każdego dziesiątego dnia miesiąca regularnie ukazywało się nowe wydanie magazynu More Maiorum. Zaczynaliśmy od zaledwie kilkustronicowego czasopisma, które z czasem przerodziło się w wydania liczące kilkadziesiąt stron. Wielu genealogów „dorastało” na równi z miesięcznikiem, korzystając z poradników zawartych w kolejnych wydaniach magazynu.

W tym czasie opublikowanych zostało w sumie prawie dziewięćdziesiąt numerów, liczących kilka tysięcy stron i kilkaset artykułów.

Po rozważeniu wielu możliwości nad przyszłością i kształtem More Maiorum została podjęta decyzja, że od nowego 2020 roku magazyn będzie wydawany w formie kwartalnika.

Zmiana częstotliwości wydawania czasopisma, po uwzględnieniu wielu różnych czynników, pozwoli na zachowanie jak najwyższej jakości publikowanych artykułów, zwiększeniu atrakcyjności prezentowanych treści, a także umożliwi większą dbałość o każdy, najdrobniejszy szczegół. Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli powiększyć również wachlarz publikowanych materiałów, tak by w każdym wydaniu kwartalnika interesujące dla siebie artykuły znalazł zarówno początkujący poszukiwacz rodzinnej historii, jak i genealog bardziej zaawansowany.

More Maiorum: pierwszy numer kwartalnika w marcu

Aktualnie w przygotowaniu są nowe działy, opracowywane kolejne nieporuszane nigdy dotąd tematy, a do publikacji artykułów zapraszani są kolejni autorzy, także ze środowiska naukowego.

Wierzę, że dzięki tej zmianie każde nowe wydanie More Maiorum będzie jeszcze bardziej oczekiwane przez
czytelników-genealogów. Jestem przekonany, że nowa formuła pozwoli odświeżyć format, jakim jest More Maiorum i otworzyć się na kolejne możliwości rozwoju.

Pierwsze wydanie kwartalnika ukaże się 31 marca, a kolejne − 30 czerwca, 30 września i ostatnie 20 grudnia.

***

W ostatnim w tym roku i w tej formule numerze czasopisma genealogicznego More Maiorum zapoznacie się z pracą Aleksandry Heski − zawodowej researcherki w zespole jednej z największych firm genealogicznych Ancestry.

Iwona Fischer z Archiwum Narodowego w Krakowie przedstawia historię spisów ludności na przykładzie miasta Krakowa. Różnica pomiędzy zasobem wykazów przed- i powojennych jest spora. Te pierwsze mogą nam posłużyć do celów genealogicznych, te drugie wyłącznie do potrzeb statystycznych. Skąd wynika ta różnica?

Henryk Hilchen to niesamowita postać, której genealodzy zawdzięczają ocalenie zasobów Archiwum Głównego Akt Dawnych. Jego życie to pasmo wielu ciekawych i trudnych wydarzeń. Koniecznie zapoznajcie się z artykułem dr Małgorzaty Stępień.

W grudniowym numerze More Maiorum znajdziecie jeszcze wiele innych, równie ciekawych tematów. Zapraszam do lektury i do zobaczenia w nowej, kwartalnikowej formule magazynu 🙂

Grudniowy numer miesięcznika „More Maiorum” można bezpłatnie pobrać poniżej:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Teofil, czy może raczej Theofil Kupka – zdrajca, szpieg czy górnośląski patriota?

Next Article

Digitalizacja ksiąg na Ukrainie, poszukiwania krewnych w USA i akty stanu cywilnego w Kodeksie Napoleona

Related Posts