Na początku 2017 roku zaprezentowano nową wersję największej polskiej bazy genealogicznej Geneteka. Obecnie gromadzi ona blisko 23 miliony rekordów i w całości stworzona jest przez wolontariuszy. Jak w pełni wykorzystać nowe możliwości, jakie daje Geneteka?
Na stronie głównej Geneteki nadal znajdziemy tylko jedno okno, w którym możemy wpisać nazwisko:
Pełną funkcjonalność bazy danych możemy ujrzeć po kliknięciu w dowolne województwo. Poniższe możliwości Geneteki reprezentowane są na przykładzie parafii z województwa łódzkiego.
Możliwości nowej Geneteki
1) Po wejściu w dowolne województwo, mamy możliwość wpisania dwóch osób. W ten sposób znacznie zawęzimy wyniki wyszukiwania. Szczególnie kiedy poszukujemy popularnego nazwiska. Możemy więc w pierwszym oknie wpisać: Kowalski Jan, a poniżej np. imię ojca Tomasz, albo nazwisko panieńskie matki: Nowak. W takim wypadku odpowiednio wyświetlą nam się rekordy, w których jednocześnie pojawia się Kowalski Jan oraz imię Tomasz, albo Kowalski Jan i nazwisko Nowak. Więcej o zaawansowanych metodach poszukiwań tutaj.
2) Możemy także określić zakres lat, w jakim poszukiwane ma być nazwisko.
3) Dużą zmianą jest wybór spośród kilku opcji: wyszukiwanie dokładne – możliwość tę znamy już z poprzedniej wersji Geneteki. Polega ona na tym, że po wpisaniu Pieńkowski wyświetlą nam się rekordy, w których wpisane jest wyłącznie Pieńkowski, a więc nie np. Pienkoski. Wyszukuj jako para – w okienkach po lewej stronie możemy wpisać parę osób – małżonków. Po wpisaniu Kowalski Jan oraz Nowak Anna wyświetlą nam się indeksy, w którym występują obie osoby, np. jako rodzice albo małżonkowie. Jednak trzeba uważać, bowiem nazwisko panieńskie matki mogło nie zostać wpisane. Wówczas zapisy takie zostaną pominięte. Nie wyszukuj w rodzicach – domyślnie po wpisaniu nazwiska, Geneteka przeszukuje również pod kątem wpisanej frazy, kolumny dotyczące rodziców. Po zaznaczeniu tej opcji, wyszukiwarka nie będzie uwzględniała tych danych. Wyszukaj również w pobliskich parafiach – możliwość ta dostępna jest wyłącznie po wybraniu konkretnej parafii. Jest ona pomocna np. w poszukiwaniu rodziny panny młodej, która mogła pochodzić z innej parafii. Wyszukiwarka przeszukuje więc indeksy w parafiach znajdujących się 15 km od wybranej fary. Wyszukaj tylko indeksy z ostatnich – to bardzo ciekawa opcja. Wiele osób co jakiś czas kontroluje, czy w Genetece pojawiły się nowe indeksy. Zaznaczenie tego wariantu, znacznie zawęża wyniki wyszukiwania, ograniczając się wyłącznie do indeksów dodanych np. w ostatnich 7 dniach.
Poszukiwania po wybraniu parafii
Wpisaliśmy nazwisko Głogowski, nie wybierając konkretnej parafii. Geneteka pokazała nam więc wyniki z całego województwa łódzkiego:
1) U góry mamy do wyboru trzy zakładki: urodzenia, małżeństwa i zgony. Możemy między nimi swobodnie przechodzić. Nie musimy wybierać, w których aktach chcemy szukać. Geneteka automatycznie przeszukuje wszystkie rodzaje metryk.
2) Ta opcja umożliwia nam wskazanie, ile rekordów ma być wyświetlonych na jednej stronie – minimalnie 10, maksymalnie 100.
3) Przy każdej kolumnie mamy dwie “strzałki” – jedną w górę, drugą w dół. Po kliknięciu na “strzałkę” w górę przy wybranej kolumnie, np. parafii, rekordy wyświetlą nam się w kolejności alfabetycznej pod względem nazwy kościoła. Podobnie możemy sortować w kolumnie dotyczęcej roku, aktu, imienia, nazwiska, imienia ojca, imienia matki, nazwiska matki, parafii i miejscowości.
4) Bardzo istotną funkcjonalnością nowej Geneteki jest “wyszukiwarka w wyszukiwarce”. Po wpisaniu nazwiska i wyświetleniu rekordów, po prawej stronie u góry, zobaczymy okienko z napisem “szukaj”. Możemy w nim wpisać imię albo nazwisko. Np. wpisując Marianna Geneteka pokaże nam wyłącznie rekordy, w których pojawia się imię Marianna i wcześniej wpisane nazwisko:
Jeśli znamy parafię, w której mieszkali przodkowie, możemy ją wybrać z rozwijanej listy:
Jednak obecnie nie musimy przewijać całej listy, by wybrać parafię, zaczynającą się na “Ż”. W okienku wystarczy wpisać początkowe litery, np. wpisując Żych, zobaczymy:
Kolejną ciekawostką jest, że po wyborze parafii, wpisaniu nazwiska i kliknięciu wyszukaj, zobaczymy graficzny wykres, pokazujący, jakie lata obejmują indeksy dostępne w Genetece:
Jesteśmy pewni, że nowe możliwości Geneteki będą pomocne dla wielu poszukiwaczy rodzinnej przeszłości!