Konferencja “Juchnowieckie szepty o historii”, czyli rzecz o “małych ojczyznach” i nie tylko

fot. GBP w Juchnowcu Kościelnym

Blisko pięćdziesięciu słuchaczy – przedstawicieli lokalnych władz, reprezentantów instytucji kultury, pracowników naukowych oraz mieszkańców Gminy Juchnowiec Kościelny, zainteresowanych historią regionu, zgromadziło się w Świetlicy Wiejskiej w Hryniewiczach w ramach konferencji Juchnowieckie szepty o historii, której pomysłodawcą i organizatorem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym.

To już druga edycja przedsięwzięcia naukowego, które od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Prezentacja materiałów źródłowych i najnowszych badań historycznych, uwzględniających ziemię juchnowiecką w kontekście całego regionu podlaskiego to doskonała okazja do pochylenia się nad przeszłością „małej ojczyzny” i refleksji nad jej kształtem oraz rozwojem, a także szczególnym znaczeniem owej wyjątkowej przestrzeni między rodziną i domem a narodem i ojczyzną, którą każdy z nas ceni i pielęgnuje.

fot. GBP w Juchnowcu Kościelnym

Prelekcjom towarzyszyła premiera drugiego tomu publikacji Juchnowieckie szepty o historii – każdy uczestnik spotkania otrzymał bezpłatny egzemplarz książki, zawierającej szereg zajmujących artykułów na temat lokalnych wątków. Słuchacze mieli niepowtarzalną okazję, by porozmawiać z autorami tekstów oraz otrzymać pamiątkowe wpisy.

Lokalna prasa a badania historyczne

Spotkanie miłośników historii regionalnej z jej doświadczonymi badaczami miało miejsce w środę, 25 października i rozpoczęło się o godzinie 17.00. Efekty swych naukowych poszukiwań zaprezentowało trzech prelegentów. Konferencję otworzyło wystąpienie księdza Stanisława Niewińskiego, który przyglądał się zawartości parafialnych kronik, a konkretniej zagadce niektórych sekwencji XVII-wiecznej kroniki parafii juchnowieckiej, przez Wojciecha Ludwika Orzeszkę, proboszcza tejże, spisanej. Słuchacze mogli przekonać się jak cennym i ważnym dla historyka źródłem jest świadectwo kronikarzy – także tych lokalnych. Kolejne wystąpienie rzuciło nieco światła na inne ważne źródło informacji – doniesienia lokalnej prasy, pełnej niewprawnych przedwojennych reklam, adresów, których już nie ma i… kronik policyjnych. Pełnokrwisty, gdyż pełen blasków i cieni portret Gminy Juchnowiec w okresie dwudziestolecia międzywojennego zgrabnie naszkicował Piotr Sobieszczak, opowiadając o drobnych przedsiębiorcach, urokach przedwojennego życia i niechlubnych wyczynach lokalnej łobuzerki. Cenne rękopisy pokazywał i objaśniał Wiesław Wróbel, realizując temat Wokół początków parafii w Juchnowcu Kościelnym. Po każdym wystąpieniu oprócz kaskady oklasków z audytorium spływały także pytania, a referenci z przyjemnością wdawali się w dyskusje i rozwijali wątki, które szczególnie zainteresowały słuchaczy.

fot. GBP w Juchnowcu Kościelnym

11 artykułów

Po wystąpieniach na gości czekały pachnące świeżym drukiem, dwustustronicowe woluminy, zawierające solidną dawkę wiedzy o historii regionu. Na drugi tom publikacji Juchnowieckie szepty o historii złożyło się jedenaście zróżnicowanych tematycznie artykułów – od zarysu dziejów lokalnych parafii oraz herbowych rodów, poprzez sprawy toczące się na wokandzie białostockich sądów w XVIII wieku, aż po wspominki o hotelu „Ritz” i finansowe kwestie utrzymania ogrodów, zaprzątające głowę Izabeli Branickiej. Książka ukazała się pod redakcją historyka i bibliotekarza Jakuba Dobrzyńskiego – inicjatora konferencji, zaś recenzją naukową opatrzył ją prof. zw. dr hab. Cezary Kuklo. Wszyscy, którzy przyczynili się do powstania publikacji otrzymali gorące podziękowania oraz upominki od dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Juchnowcu Kościelnym – pani Bożeny Cylko, która od lat z powodzeniem podkreśla ważną rolę biblioteki w procesie kultywowania i upowszechniania wiedzy o historii małej ojczyzny, doceniając jej wartość i unikalny charakter.

fot. GBP w Juchnowcu Kościelnym

Zapach świeżej farby drukarskiej to nie jedyna przyjemna woń, która unosiła się tego dnia po sali. Goście zostali bowiem zaproszeni do degustacji tradycyjnych, lokalnych specjałów – ze staropolskim bigosem i podlaską kiszką ziemniaczaną na czele. Nie zabrakło wędlin domowej roboty oraz wypieków na słodko w asyście świeżo parzonej kawy i herbaty.

Konferencję Juchnowieckie szepty o historii honorowym patronatem objął Wójt Gminy Juchnowiec Kościelny, pan Krzysztof Marcinowicz. Przedsięwzięcie wspierali także: Portal Informacyjny Województwa Podlaskiego – Wrota Podlasia, Radio Jard, Białystok Subiektywnie, Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu w Białymstoku, Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów oraz periodyk genealogiczny More Maiorum.

Autorka: Aleksandra Sękowska/ GBP w Juchnowcu Kościelnym

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Twórca kremu Nivea pochodził z Gliwic. Jakie są jego korzenie?

Next Article

Genealodzy, którzy już od nas odeszli...

Related Posts