Prawnuczka prezydenta i premiera II RP – Małgorzata Kidawa-Błońska

Politykom często “wytyka” się pochodzenie. Jednym wyciąga się dziadka z Wehrmachtu, innym wujka “pirata”. Małgorzata Kidawa-Błońska to prawnuczka prezydenta i prawnuczka premiera.

Profesor Politechniki Warszawskiej – Maciej Władysław Grabski, poeta – Władysław Jan Grabski, minister i premier II Rzeczypospolitej, a przede wszystkim wielki konstruktor reformy walutowej – Władysław Dominik Grabski. Tak w skrócie wygląda genealogia linii po mieczu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z d. Grabskiej.

Prawnuczka prezydenta: przeprowadzka na Krym

Dziadek Marszałek Sejmu urodził się 21 października 1901 r. w Warszawie. Został ochrzczony w par. Wszystkich Świętych w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Borowie oraz Petersburgu. W połowie 1917, wraz z matką i rodzeństwem przenieśli się do spokojniejszej Teodozji na Krymie.

Akt urodzenia Władysława Jana Grabskiego - 1901 r. Fot. metryki.genealodzy.pl
Akt urodzenia Władysława Jana Grabskiego – 1901 r. Fot. metryki.genealodzy.pl

Jako ochotnik służył w 24 Pułku Ułanów. Brał udział w działaniach na Litwie Środkowej. W 1939 r. brał udział w bitwie pod Tarnawatką. Przez czas wojny ukrywał Żydów w swoim domu w Grabkowie, którego część przekazał mu w spadku ojciec.

Rok przed wybuchem II wojny światowej – 1 marca 1938, w Warszawie zmarł premier II Rzeczypospolitej Władysław Dominik Grabski. W wieku 30 lat związał się z Narodową Demokracją. Przez 7 lat był posłem do rosyjskiej Dumy Państw. W 1918 r. minister rolnictwa, w latach 1919-1920 i 1923-1925 minister skarbu, w 1920 r. i 1923-1925 premier. Założyciel (1924) Banku Polskiego, autor reformy walutowej i wprowadzenia stabilnego złotego. W latach 1926-1928 był rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

Prawnuczka prezydenta: dziedzic ze wsi Borów

Pradziadek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na świat przyszedł w niewielkiej wsi położonej w powiecie łowickim. Według aktu urodzenia, został ochrzczony 11 lipca 1874 r. Rodzicami chrzestnymi zostali i Jan i Anna Mittelsztetowie. Urodzenie dziecka zgłosił jego ojciec Feliks Grabski – 45-letni dziedzic zamieszkały we wsi Borów.

Akt urodzenia Władysława Grabskiego – 1874 r. Fot. metryki.genealodzy.pl
Akt urodzenia Władysława Grabskiego – 1874 r. Fot. metryki.genealodzy.pl

W wieku 29 lat – 4 czerwca 1903 r., w warszawskiej parafii św. Aleksandra, Władysław Dominik Grabski – kawalerem, dziedzicem, urodzonym i zamieszkałym we wsi Borów  w powiecie łowickim, synem Feliksa i Stanisławy z Mittelsztetów małż. Grabskich zawarł związek małżeński z Katarzyną Lewandowską – 23-letnią panną, urodzoną we wsi Piątek  jako córka Stanisława i Antoniny z Konowalczyków małż. Lewandowskich, zamieszkałą w Warszawie. W akcie odnotowano informację o dwóch nieślubnych synach – Wacławie i Władysławie.

Akt ślubu Władysława Grabskiego – 1902 r. Fot. metryki.genealodzy.pl
Akt ślubu Władysława Grabskiego – 1902 r. Fot. metryki.genealodzy.pl

Prawnuczka prezydenta: ślub w hrabstwie londyńskim

Matką ojca Małgorzaty Kidawy Błońskiej, a więc jej babką, była Zofia Wojciechowska – malarka, a przede wszystkim córka drugiego prezydenta II Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego. Zofia Wojciechowska urodziła się w kwietniu 1905 r. w Belmont Irving. Pradziadek Marszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy Błońskiej – Stanisław Wojciechowski – zawarł związek małżeński jako 30-latek. Miało to miejsce w Bethnal Green (hrabstwo londyńskie) 2 grudnia 1899 r. W tym dniu nowo wybrany prezydent składał przysięgę małżeńską Marii Gertrudzie Kiersnowskiej. Pod datą 15 maja 1923 r. w księgach warszawskiej parafii św. Aleksandra wpisano informację nt. tego małżeństwa. Powołano się w nim na „odpis wierzytelny świadectwa małżeństwa”. Pan młody urodził się 15 marca 1869 r. w Kaliszu jako syn Feliksa Wojciechowskiego i Florentyny z d. Vorhoff. Panna młoda na świat przyszła 15 grudnia 1869 r. w Kupryszkach, a jej rodzicami byli Antoni Kiersnowski i Maria  zd. Iszora.

Rodzice Stanisława Wojciechowskiego – Feliks Wojciechowski i Florentyna Alojza Emilia Vorhoff, pobrali się 4 października 1866 r. w warszawskiej parafii Wszystkich Świętych. Pan młody był 40-letnim wdowcem, urzędnikiem z Warszawy, urodzonym w Radziejowie z Feliksa i Marianny zd. Paszewskiej małżonków Wojciechowskich.

Akt ślubu Feliksa Wojciechowskiego – 1866 r. Fot. metryki.genealodzy.pl
Akt ślubu Feliksa Wojciechowskiego – 1866 r. Fot. metryki.genealodzy.pl

Prawnuczka prezydenta: adiunkt sekcji fabrycznej

Panna młoda – Florentyna Alojza Emilia Vorhoff była stanu wolnego, miała 33 lata i mieszkała w Warszawie. Na świat przyszła w Kaliszu jako córka Karola Vorhoffa i jego żony – Konstancji z d. Kanonowicz.

4xpradziadkowie Małgorzaty Kidawy Błońskiej – Karol Vorhoff i Konstancja Kononowicz, pobrali się 5 lutego 1826 r. w Sieradzu. Karol był kawalerem, adiunktem sekcji fabrycznej, synem Teodora Vorhoffa i Amalii z d. Panlosus. Na świat przyszedł około 1801 r. we wsi Wosiaki. Konstancja miała 24 lata i urodziła się w miejscowości Wąsosz, mieszkała zaś w Sieradzu przy swoich rodzicach – Adamie Kononowiczu i Felicjannie zd. Boczkowskiej.

Akt ślubu Karola Vorhoffa – 1826 r. Fot. metryki.genealodzy.pl
Akt ślubu Karola Vorhoffa – 1826 r. Fot. metryki.genealodzy.pl

Według „Herbarza Szlachty Polskiej” Uruskiego ta rodzina Kononowiczów była herbu Radwan odmiennego, jak sam autor podał –

odmiana herbowa jak w herbie rodziny Siemionowicz, to jest, że w miejscu średniej poły chorągwi kładą srebrną sześciopromienną gwiazdę, chorągiew także srebrna, na drzewcu krzyż srebrny; w koronie trzy pióra strusie.

Adam był synem Dominika (to udało się ustalić jeszcze na postawie metryk), ten z kolei za ojca miał Stanisława, który był synem Bogusława. I właśnie ten ostatni – pradziadek Adama – wraz z braćmi, Franciszkiem i Szymonem Antonim otrzymali nobilitację w 1768 r.


Napisano na podstawie artykułów zamieszczonych w numerze 7(18)/2014 “Osoba miesiąca – Władysław Grabski” oraz w numerze numerze 4(27)/2015 “Osoba miesiąca – Stanisław Wojciechowski” autorstwa Marcina Marynicza.

Górna fotografia – Wikimedia Commons/ Wiceprzewodnicząca Klubu PO Małgorzata Kidawa – Błońska / Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 2.0.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Eryk Pomorski – władca trzech państw skandynawskich

Next Article

„Opowieści rodzinne – poznaj swoją historię” – patronat More Maiorum

Related Posts