Od Karola XII do Romanowów

Genealogia dynastyczna jest mi o wiele bliższa, dlatego poświęcam jej więcej czasu. Ostatnie trzy lata zgłębiałam biografię Karola XII króla Szwecji z lat 1697-1718. Jednak dopiero dokładne przyjrzenie się pozostałym członkom rodziny pokazało, że można połączyć go z rosyjską dynastią Romanowów.

Karol XII urodził się w 1682 r., jako drugie z siedmiorga dzieci Karola XI oraz Ulryki Eleonory. Większość jego rodzeństwa zmarła w wieku dziecięcym. Przeżyły tylko dwie siostry – Jadwiga Zofia oraz Ulryka Eleonora. To właśnie dzięki tej pierwszej Wittelsbachowie łączą się z rosyjską dynastią.

Jadwiga Zofia w 1630 r. poślubiła Fryderyka IV, z którym miała syna Karola Fryderyka. Karol Fryderyk natomiast w 1725 r. poślubił Annę Piotrowną (lub Romanową). Była ona córką Piotra Wielkiego i Katarzyny I. Karol Fryderyk oraz Anna zostali w Rosji, gdzie wychowywali swojego syna późniejszego cara Piotra III.

W ten sposób Szwecja miała swojego “przedstawiciela” w dynastii Romanowów. Warto od razu wspomnieć, że Karol XII i Piotr I, przez wiele lat prowadzili bitwy w ramach wojny północnej. Przegrana walka Szwedów pod Połtawą w 1709 r., rozpoczęła upadek szwedzkiej monarchii i jej panowania nad Bałtykiem.

Fot. Wikimedia Commons

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

„Opowieści rodzinne – poznaj swoją historię” – patronat More Maiorum

Next Article

Aleksander Fredro herbu Bończa - największy polski komediopisarz

Related Posts