Prawie 185 tysięcy nazwisk repatriantów w Internecie! Czy znajdziesz swojego przodka?

Lista repatriantów/ fot. AP Wrocław, ŚTG

Śląskie Towarzystwo Genealogiczne, które realizuje projekt indeksacji akt z Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, udostępniło właśnie próbną wersję wyszukiwarki. Co można w niej znaleźć? Jak z niej korzystać?

Państwowy Urząd Repatriacyjny (PUR) został powołany przez Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. Jego głównymi zadaniami było rozmieszczenie ludności z obszarów innych państwa na terenie Polski. W aktach odnotowano wiele tysięcy osób, powracających z niemieckich robót przymusowych.

Jest to ogromna baza danych, wszyscy powojenni mieszkańcy Wrocławia są przyjezdni

– tłumaczy Maria Rągowska – prezes Śląskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Gdzie odnaleźć indeksy?

Wszystkie zindeksowane do tej pory nazwiska, zostały udostępnione na stronie Śląskiego Towarzystwa Genealogiczna (klik). Wyszukiwarka zawiera obecnie blisko 185 tys. rekordów, a kolejne będę dodawane sukcesywnie wraz z postępującą indeksacją.

Najwięcej nazwisk jest z oddziału PUR we Wrocławiu (90 tys.), w Wołowie (31 tys.) oraz Dzierżoniowa (22 tys.). Użytkownik ma możliwość poszukiwania w konkretnym punkcie rejestracyjnym albo we wszystkich miejscowościach. Większość z nas nie wie, gdzie dokładnie mógł rejestrować się nasz przodek, dlatego możliwość odszukania we wszystkich punktach, jest bardzo pomocna dla genealogów.

Czy zostaną udostępnione skany?

Projekt w założeniu miał zawierać także skany list – niestety ze względu na ochronę danych osobowych, nie jest to możliwe. W wykazach odnotowywano często dzieci rejestrujących się osób, co tym samym uniemożliwia ich publikację w Internecie.

To co nas (genealogów) głównie interesuje w zasobie PUR to listy imienne repatriantów i przesiedlonych. Zawierają daty, imiona i nazwiska, imię ojca, miejsce i datę urodzenia, skąd przyjechał, dokąd został skierowany w uwagach dodatkowe informacje, np. o chorobach, miejscach pobytu itd.

– mówi Maria Rągowska.

fot. screen wyszukiwarki
fot. screen wyszukiwarki

Gdzie odnaleźć księgi?

Odnajdując osobę w wyszukiwarce na stronie ŚTG, otrzymujemy takie informacje, jak: imię, nazwisko, miejscowość, sygnaturę archiwum, sygnaturę jednostki, a także numer strony. Mając tak dokładnie informacje, możemy przeglądać księgi w Archiwum Państwowym we Wrocławiu albo zamówić skany.

Jednak dla indeksujących jest dodatkowy bonus – skany dostępne są dla wolontariuszy, którzy pomagają spisywać listy PUR. Dlatego serdecznie zapraszamy do indeksacji – zgłaszać się można bezpośrednio do prezes Marii Rągowskiej.

O dokumentacji PUR-owskiej będzie można przeczytać w grudniowym numerze “More Maiorum” (dostępny już 10 grudnia).

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Jak odczytywać łacińskie metryki? [chrzty, śluby, zgony]

Next Article

Czego można dowiedzieć się z dokumentów Państwowego Urzędu Repatriacyjnego [grudniowy numer More Maiorum]

Related Posts