Gdzie zbudować drzewo genealogiczne? [lista 8 portali i programów]

drzewo genealogiczne

Dobrze prowadzone drzewo genealogiczne jest kluczowe w prowadzeniu poszukiwań genealogicznych. Rozrysowane powiązania rodzinne pozwolą nie pogubić się w gąszczu dziesiątek i setek informacji. Jaki program do budowy drzewa genealogicznego wybrać? Online czy może offline?

Czy budować drzewo genealogiczne online czy offline? Gdzie dwóch genealogów, tam trzy zdania. Osobiście korzystam z programu offline – głównie ze względów zawodowych. Nie upubliczniam danych przodków osób, dla których prowadzę badania genealogiczne. Przechowując dane w bezpiecznym miejscu, mam nad nimi kontrolę.

Kilkanaście lat temu, gdy rozpocząłem poszukiwania przodków, drzewo genealogiczne tworzyłem w serwisie moikrewni.pl, który później został wykupiony przez MyHeritage. Wydaję się, że początkującego historyka rodzinnego portal genealogiczny jest słusznym rozwiązaniem – po pierwsze większość stron posiada „matche”. Są to dopasowania, które wskazują na potencjalnych krewnych, którzy znajdują się w drzewach genealogicznych innych użytkowników.

Obecnie także, szczególnie w przypadku dwóch wielkich serwisów, jak Ancestry i MyHeritage oprócz samej wartości poznawczej drzewa genealogicznego, istotną częścią są badania genetyczne. Przy analizowaniu potencjalnych krewnych, z którymi dziedziczymy część DNA, możemy zajrzeć do ich drzew genealogicznych i sprawdzić, w której części rodziny możemy być potencjalnie spokrewnieni.

Drzewo genealogiczne online – minusy

Z doświadczenia zauważam, że w najpopularniejszych serwisach genealogicznych istnieją dziesiątki, setki, a może i tysiące drzew genealogicznych, które liczą kilkadziesiąt czy nawet kilkaset tysięcy profili. Często nie mają one żadnej wartości. Zawierają mnóstwo błędnych danych, połączenia między osobami są niepoprawne, a jedynym celem jest dopisywanie kolejnych profili do wielkiej bazy danych. Te informacje są powielane przez kolejne osoby i… zdarza się, że jeden profil znajduje się w kilkudziesięciu drzewach genealogicznych.

Wszystkie duże serwisy genealogiczne są darmowe do pewnego momentu, np. liczby wpisanych osób, konta premium są stosunkowo drogie, przynajmniej na polskie warunki. I na koniec – jeśli musimy płacić za to, aby znaleźć jakąś osobę w cudzym drzewie, firmy te w zasadzie zarabiają na tym, co tam wpiszemy 🙂

Ponadto istotna jest ochrona danych osobowych. Dodając kolejne informacje, zezwalamy właścicielom serwisów do zarządzania nimi, a zatem tracimy kontrolę nad danymi. Warto zatem przemyśleć, czy chcemy wprowadzać szczegółowe dane dotyczące żyjących krewnych bądź nieżyjących, ale stosunkowo współczesnych informacji.

Drzewo genealogiczne online – lista portali

MyHeritage – jeden z dwóch największych portali do budowy drzewa genealogiczne. W zasadzie jedyny portal polskojęzyczny. Przez ostatnich kilka lat przejął wiele innych mniejszych serwisów, jak choćby polskie moikrewni.pl czy bliscy.pl. W ostatnim czasie przejęty został także francuski gigant tamtejzego rynku genealogicznego Filiae S.A.

Portal oferuje przydatną usługę Smart Matches oraz Record Matches. Smart Matches automatycznie porównuje wprowadzone przez nas osoby z profilami w innych drzewach genealogicznych, natomiast Record Matches oraz rekordami w innych bazach historycznych (np. spisach ludności ze Stanów Zjednoczonych.

Poważnym minusem tego portalu jest brak możliwości kontaktu z administratorem drzewa, jeśli posiadamy wyłącznie podstawowy, bezpłatny pakiet.

W MyHeritage możemy tworzyć przejrzyste, ciekawe wykresy, portal jest łatwy w obsłudze, bardzo intuicyjny.

W płatnej wersji portalu możemy dodatkowo skorzystać z najnowszych rozwiązań AI w zakresie genealogii, jak np. automatyczne kolorowanie zdjęć (MyHeritage In Color™) czy datowania zdjęć (MyHeritage PhotoDater™).

MyHeritage oferuje kilka rodzajów abonamentów i nie każda subskrypcja umożliwia dostęp np. do rekordów historycznych. Możemy wykupić jedynie rozszerzenie liczby osób w drzewie genealogicznym (koszt od 89 dolarów do 139 dolarów) albo także dostęp do danych historycznych (np. spisy ludności z USA). Można także wykupić abonament obejmujący wszystkie dostępne płatne opcje w cenie 269 dolarów.

Porównanie cenników dostępne jest tutaj.

Ceny aktualne na 1 lipca 2024 roku.

GENI – portal od pewnego czasu stanowi część MyHeritage. Zatem, mając drzewo genealogiczne w MH automatycznie otrzymujemy dostęp (w płatnej wersji) do drzew genealogicznych znajdujących się w tym serwisie.

Geni to nieco inna filozofia budowy drzewa genealogicznego. Znajdziemy tam wiele wielkich baz danych z drzewami genealogicznymi liczącymi kilkadziesiąt tysięcy profili.

Najłatwiejszy sposób na odszukanie profilu w tym serwisie (pomijając rejestrację konta albo poszukiwania płatne poprzez MyHeritage) jest wpisanie w wyszukiwarkę Google hasła “imię i nazwiska GENI”, np. “Jan Kowalski Geni”. W ten sposób możemy przejść do profilu, o ile taki istnieje, poszukiwanej osoby.

Warto dodać, że GENI jest pionierem w tworzeniu gigantycznego drzewa świata online, gdzie łączone są ze sobą tysiące różnych, mniejszych drzew. Ma być to swoista encyklopedia osób, coś na wzór Wikipedii, bo warto zauważyć, że pierwotną nazwą Geni.com była Wikigenia. Czy to jest plus, czy minus – niech każdy oceni sam.

Ancestry.com – główną zaletą portalu Ancestry. com jest ogromna baza danych, głównie z terenu Stanów Zjednoczonych, ale także z Australii, Wielkiej Brytanii czy Ameryki Południowej. Pośród milionów dokumentów można znaleźć spisy ludności z XX, XIX, a nawet z połowy wieku XVII.

Ancestry.com posiada również wiele dokumentów z Europy (np. Niemiec i terenów obecnej Polski).

Ponadto w portalu znaleźć możemy dokumenty osób przybyłych do Stanów Zjednoczonych, metryki urodzeń, małżeństw, zgonów, dokumenty wojskowe, zdjęcia, rekordy dotyczące ludności żydowskiej i wiele, wiele, wiele innych interesujących perełek.

Ancestry.com oferuje również możliwość zamówienia testu DNA, który może nam pomóc w ustaleniu pochodzenia sprzed dziesiątek tysięcy lat. Niestety wszystkie te rozkosze nie są za darmo… Po 14-dniowym okresie próbnym, chcąc czy nie chcąc, trzeba zapłacić za dalsze użytkowanie Ancestry.com.

Jednak budowa drzewa genealogicznego jest darmowa. Płatny dostęp dotyczy wszystkich dokumentów źródłowych. Choć – z mojego punktu widzenia – w portalu znajdziemy naprawdę wiele istotnych źródeł niedostępnych w innych serwisach.

Family Search – portal znany jest przede wszystkim z udostępniania setek milionów źródeł z całego świata. Możemy jednak tutaj budować także drzewo genealogiczne, a profile łączyć np. z rekordem wpisu narodzin.

Portal dostępny jest w języku polskim. Jednak budowa drzewa genealogicznego w Family Search to zupełnie inne podejścia do tematu. Tutaj każdy zarejestrowany użytkownik może edytować wpisane przez nas informacje. Podobnie i my, jeśli zauważymy błąd, możemy wprowadzić / zaproponować poprawki. Dlatego portal bardzo dobrze służy współpracy nad drzewem genealogicznej większej grupy osób, ale może nie być najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć przynajmniej minimum kontroli nad informacjami.

Porównanie portali do budowy drzewa genealogicznego

KryteriumMyHeritageGeniAncestryFamily Search
KosztBezpłatne (ograniczone liczba osób w drzewie genealogicznym)BezpłatneProwadzenie drzewa genealogiczne bezpłatneBezpłatne
Dostępność zasobów (np. źródeł historycznych)DużaBrakBardzo dużaBardzo duża
Testy DNATakNieTakNie

Interfejs użytkownika
PrzyjaznyNieco trudniejszyPrzyjaznyNieco trudniejszy
Język polskiTakTakNieTak

Funkcje współpracy
Możliwość budowy wspólnego drzewa genealogiczne razem z zaproszonymi osobamiMożliwość budowy wspólnego drzewa genealogiczne razem z zaproszonymi osobamiMożliwość budowy wspólnego drzewa genealogiczne razem z zaproszonymi osobamiMożliwość budowy wspólnego drzewa genealogiczne ze wszystkimi
Aplikacja mobilnaTakNieTakTak

Zaawansowane narzędzia badawcze i wykorzystanie AI
TakNieTakCzęściowo

Drzewo genealogiczne offline – lista programów

Drzewo genealogiczne 2.0 – jest to produkt polskiej firmy PL SOFT. Program posiada szereg funkcji, które pozwalają wygodnie budować rodzinne drzewo genealogiczne. Drzewo Genealogiczne II podobnie pozwala dodawać zdjęcia, informacje z życia naszych krewnych, a także sprawdza poprawność wprowadzanych danych. Drzewo Genealogiczne umożliwia import i eksport GEDCOM oraz zapis drzewa w formacie SVG.

Możemy generować wykresy przodków (choć nie są to arcydzieła sztuki), a także tworzyć różnego rodzaju listy przodków.

Oprócz tych podstawowych funkcji program posiada również “kalkulator pokrewieństwa”, czy “kalkulator soundex”. Właśnie jako jeden z nielicznych program Drzewo Genealogiczne 2.0 do każdej osoby występującej w naszej rodzinie (plik GEDCOM) przypisuje automatycznie kod soundex. Mamy także możliwość utworzenia “karty osoby”, co może stać się pomocne na początku poszukiwań.

Program jest płatny (ceny od 275 złotych). Później, raz w roku, możemy dokonywać płatnej aktualizacji, dzięki czemu zyskujemy dostęp do najnowszych rozwiązań proponowanych przez PL SOFT. Subskrypcja nie jest jednak konieczna – po zakupie licencji z programu możemy korzystać dożywotnio.

Ahnenblatt – jeden z najpopularniejszych darmowych* programów umożliwiających budowę i edycję drzewa. Program dostępny jest w wielu językach. Na język polski przetłumaczony został w połowie 2008 roku.

Oprócz podstawowych funkcji programu takich, jak: edycja drzewa, dodawanie zdjęć czy tworzenie tablic genealogiczny Ahnenblatt oferuje nam także możliwość wykrycia błędów genealogicznych lub tworzenie prostego wykresu pokazującego pokrewieństwo dwóch osób. Wygenerowanie listy błędów występujących w naszej rodzinnej genealogii jest bardzo pomocne choćby dlatego, że często możemy przekręcić rok i zamiast 1623 wpisać 1263 – co zostanie szybko zakomunikowane.

Ponadto program generuje całkiem przyjemne dla oka tablice genealogiczne. Możemy je także w stosunkowo szerokim zakresie modyfikować (np. poprzez graficzne stworzenie własnych “okienek”, w których wpisani są nasi przodkowie).

Od kilku lat dostępna jest także płatna wersja Ahnenblatt, dzięki której zyskujemy dostęp do większej liczby zdarzeń, jakie możemy wpisać w profilu, a także support. Koszt to 59 dolarów.

Family Tree Builder – program offline produkcji MyHeritage. Właściwie podobne funkcje jak wyżej, nie ma żadnych ograniczeń, dostępna wersja polska, możliwość synchronizacji drzewa z kontem online.

Przy synchronizacji należy uważać na przekroczenie limitu osób w ewentualnej darmowej wersji. Program offline oferuje możliwość budowy drzewa genealogicznego bez ograniczeń.

MacFamilyTree – właściwie jedyny dostępny na urządzenia Apple program do budowy drzewa genealogicznego. Program oferuje łatwe zarządzenie wieloma drzewami genealogicznymi jednocześnie (np. gdy prowadzimy wiele rożnych projektów). Możemy także wpisywać wiele zdarzeń, nie tylko narodziny, śluby czy zgony, lecz także zdarzenia związane np. z chrztem, pogrzebem, rozwodem, chorobą, obecnością w spisach ludności.

Generowane wykresy przodków są interesujące, lecz nie są to typowe, tradycyjne drzewa genealogiczne. Mamy jednak możliwość dużej ingerencji w tworzony wykres zarówno pod względem zawartości informacji, jak i wyglądu graficznego (np. grubość linii, kolory profili).

Możemy także odnotowywać źródła poszczególnych informacji, czy wpisywać zadania związane z budową drzewa genealogicznego.

Program umożliwia integracje z Family Search.

A może inaczej?

Drzewo genealogiczne możemy także tworzyć w coraz większej liczbie programów graficznych. Jednym z nich jest Canva, która oferuje kreator drzew genealogicznych. Prosty w obsłudze edytor z funkcją „przeciągnij i upuść”, jest idealny dla osób, które nie znają się na projektowaniu graficznym, a chcą stworzyć estetyczny wykres przodków.

Nie jest to typowy program genealogiczny. Nie zaimportujesz tutaj pliku GEDCOM – wszystkie dane trzeba wpisać ręcznie. W przypadku tworzenia niewielkich drzew genealogicznych – np. wybranej rodziny – może to być ciekawe rozwiązanie i na pewno mniej standardowa wizualizacja tablicy krewnych.

Innych rozwiązań, zwłaszcza w przypadku programów genealogicznych, jest wiele. Jednak nie wszystkie są stale aktualizowane, a niektóre wersje mają już po kilka/kilkanaście lat. Pojawiające się luki bezpieczeństwa, w przypadku przechowywania tak kluczowych danych osobowych, mogą okazać się dużym problemem w przyszłości.

Interesuje Cię ta problematyka? Dowiedz się, czym jest drzewo genealogiczne.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Poszukiwania przodków - ile to kosztuje?

Next Article
pesel

Jak uzyskać informacje z rejestru PESEL? Przewodnik dla genealogów

Related Posts