Przodkiem Donalda Trumpa był Konrad Mazowiecki, który sprowadził Krzyżaków do Polski [powiązania Trumpa z Piastami]

Jak związany z Konradem Mazowieckim jest Donald Trump?/ fot. Wikimedia Commons

Dr Marek Jerzy Minakowski na swoim facebookowym profilu, opublikował wykres, pokazujący, jak z Piastami związany jest prezydent-elekt Donald Trump. Co wspólnego z polskimi władcami ma Amerykanin?

Polacy mają to do siebie, że lubią szukać polskich korzeni wśród znanych zagranicznych aktorów, pisarzy, polityków. Dlatego też w Internecie pojawią się często fałszywe informacje quasi-genealogiczne. Jedna z nich dotyczyła Donalda Trumpa – jego babka miała pochodzić z Lwowa, a on sam miał powiedzieć “Kiedyś obiecałem babci, że odzyskam Lwów Polakom i słowa zamierzam dotrzymać”. Stworzony mem szybko obiegł Internet – jednak równie szybko okazało się, że fotografia domniemanej babki została skradziona z portalu “Dawny powiat Garwolin i okolice”, a cała historia z babcią-lwowianką jest nieprawdziwa.

To jak Trump jest związany z Polakami?

Dajcie mi człowieka, a polski przodek się znajdzie

Parafraza znanej peerelowskiej maksymy pasuje jak ulał do genealogii. Wystarczy skorzystać z Wielkiej Genealogii Minakowskiego, wpisać dwie znajdujące się w niej osoby i mamy sensację. Bronisław Komorowski ma związki rodzinne z Jarosławem Kaczyńskim, a Jacek Kuroń z Wojciechem Jaruzelskim. Ale dla kogoś, kto interesuje się genealogią, nie jest to żadną nadzwyczajną sytuacją.

Mary Anne MacLeod Trump/ fot. Wikimedia Commons

Jednak te wszystkie powiązania są dość karkołomne – realizujące niejako powiedzenie “stryjeczny wuj szwagra mego drugiego męża” i to kilkukrotnie. Jednak z Donaldem Trumpem jest nieco inaczej, bo jego związek z Piastami występuje w linii prostej.

22 pokolenia

Od Donalda Trumpa do Anny Piast można naliczyć 22 pokolenia. To przez swoją matkę – Mary Anne MacLeod – urodzoną w 1912 roku, prezydent-elekt jest spokrewniony z dawnymi władcami Polski.

I tak wśród tych przodków można odnaleźć Jean Gordon – szkocką szlachciankę, córkę Georga Gordona – hrabiego Huntly. Ten z kolei był wnukiem szkockiego króla z dynastii Stuartów – Jamesa IV, który w wieku 15 lat zasiadł na tronie królewskim. To on był odpowiedzialny za największą klęskę militarną w historii Szkocji.

Cofając się, wśród antenatów Trumpa, można także odnaleźć Dorotę brandenburską – królową Danii, Szwecji i Norwegii. A od niej już tylko 4 pokolenia do Anny Piast – córki Wacława, księcia płockiego. Jego pradziadkiem był Konrad Mazowiecki, który sprowadził Krzyżaków do Polski. Można więc powiedzieć, że praszczur Trumpa sprowadził do Polski zakon krzyżacki.

A te wszystkie “sensacje” należy potraktować z przymrużeniem oka 😉 Choć powiązania są prawdziwe, to na tyle odległe, że i pewnie ja odnajdę jakąś linię, łączącą mnie z Trumpem i Mussolinim jednocześnie.

Total
20
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Miesięcznik More Maiorum jest już na Instagramie!

Next Article

Czy jestem szlachcicem? [ile błękitnej krwi płynie w naszych żyłach?]

Related Posts