Święto genealogów w Warszawie [konferencja genealogiczna]

konferencja

W dniach 28-29 maja 2022 roku do formuły stacjonarnej wracają Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne. Tegoroczna konferencja obfituje w wiele ciekawych tematów.

Cykl Środkowoeuropejskich Spotkań Genealogicznych, których pomysłodawcą i organizatorem jest Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne zapoczątkowany został w 2019 roku. Konferencja wniosła wiele nowości do programu genealogicznych wydarzeń w Polsce, jak chociażby symultaniczne tłumaczenie zagranicznych gości.

Konferencja genealogiczna: pandemiczne lata

W 2020 i 2021 roku pandemia COVID-19 utrudniła organizację Środkowoeuropejskich Spotkań Genealogicznych z takim rozmachem, jak za pierwszym razem z powodu zdalnej formuły wydarzenia. W roku 2022 warszawscy genealodzy wracają do stacjonarnych wykładów.

4. Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne organizowane są przez Warszawskie Towarzystwo Genealogiczne wraz z Narodowym Archiwum Cyfrowym (NAC) oraz Arbeitsgemeinschaft ostdeutscher Familienforscher (AGoFF).

W programie wydarzenia znajdziemy wykłady przedstawicieli Narodowego Archiwum Cyfrowego, którzy otworzą i zakończą konferencję, opowiadając o digitalizacji archiwum rodzinnego. Ostatni weekend maja poświęcony został poszukiwaniom genealogicznym w dawnej Galicji, ale nie tylko.

Goście z Czech, Ukrainy i Niemiec

Dr Ilona Matejko-Peterka z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) i mgr Jiří Peterka z Archiwum Krajowego w Opawie (Czechy) opowiedzą o źródłach do badań genealogicznych przechowywanych w opawskim archiwum. Gerhard König z Niemiec przedstawi natomiast szczegóły dotyczące poszukiwań genealogicznych na Wołyniu, natomiast Nataliia Kipchuk – genealożka z Ukrainy, opowie o zasobie Archiwum Państwowego Obwodu Żytomierskiego na Ukrainie.

O źródłach do badań genealogicznych opowiedzą także rodzimi naukowcy. Prof. Tomasz Kargol z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliży słuchaczom galicyjskie XIX-wieczne źródła wiedzy o przodkach, a dr Marek Smoła z Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie opowie XVII-wiecznych imionach pojawiających się w księgach metrykalnych parafii rzymskokatolickiej w Nowym Sączu.

Konferencja genealogiczna: gdzie się zarejestrować?

4. Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne odbędą się 28 i 29 maja w godzinach 10.00-16.00, a prelekcje zagranicznych gości będą tłumaczone w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Konferencja odbędzie się w w Auli Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, ul. Broniewskiego 48.

Aby uczestniczyć w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie Warszawskiego Towarzystwa Genealogicznego (klik).

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.

Kwartalnik genealogiczny More Maiorum jest patronem medialnym wydarzenia.

Patronat honorowy: Dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, Patronat: Polskie Towarzystwo Genealogiczne, Stowarzyszenie Polscy Profesjonalni Genealodzy,

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
archiwalia rodzinne

Jak zabezpieczyć rodzinne archiwalia? [wywiad]

Next Article
ksiąg metrykalnych

Gdzie szukać ksiąg metrykalnych? Wykaz baz i stron w poszczególnych województwach

Related Posts