Źródła niemetrykalne do badań genealogicznych w XIX wieku

Wiek XIX to okres, w którym liczba wytworzonej – a co najważniejsze – zachowanej dokumentacji jest niewspółmiernie większa niż w pozostałych stuleciach. Co istotniejsze, coraz częściej w dokumentacji niemetrykalnej zapisywano także osoby pochodzenia chłopskiego. W zależności od konkretnego obszaru, rodzaj zachowanej dokumentacji może być różny.

Podczas 90-minutowego wykładu nakreślę i scharakteryzuję najważniejsze źródła niemetrykalne dla trzech głównych obszarów: zaboru pruskiego, zaboru rosyjskiego (Królestwo Polskie) i zaboru austriackiego. Przedstawię, w jaki sposób można wykorzystać tę dokumentację w badaniach genealogicznych, gdzie jej szukać oraz w jaki sposób uzyskać do niej dostęp. Przedstawię także wykaz innych potencjalnie przydanych źródeł archiwalnych.

W trakcie wykładu staram się przekazać maksymalnie praktyczną wiedzę z zakresu poszukiwań genealogicznych, którymi zajmuję się od ponad 15 lat. Od dziewięciu lat świadczę profesjonalne usługi genealogiczne. Dzięki zdobytej, i wciąż zdobywanej praktyki, zapoznałem się z praktyczną stroną poszukiwań przodków w trzech zaborach, w księgach metrykalnych kościołów wielu wyznań oraz w różnych stanach społecznych.

Temat:Źródła niemetrykalne do badań genealogicznych w XIX wieku
Kiedy otrzymam nagranie?Dostęp do nagrania otrzymasz natychmiast po zakupie i opłaceniu webinaru
Dla kogo:Osoby, które znają już podstawy badań genealogicznych
Czas trwania:1 godzina 45 minut
Koszt:149 złotych brutto (z vat).
Prowadzący:Alan Jakman
Jak długo będę miał dostęp do nagrania?Dostęp do nagrania otrzymasz na 6 miesięcy

↘️ Zakup webinar ↙️

Jaką wiedzę uzyskam po wykładzie?

  • Poznasz różne źródła niemetrykalne w trzech zaborach.
  • Dowiesz się, jak wykorzystać informacje zawarte w wykazach ludności, spisach parafian, zapisach notarialnych i innych.
  • Dowiesz się, gdzie poszukiwać dokumentacji związanej z uwłaszczeniem chłopów w Prusach, Galicji i Królestwie Polskim
  • Poznasz miejsca przechowywania różnorodnej dokumentacji.
  • I wiele, wiele innych przydatnych wskazówek.

↘️ Zakup webinar ↙️

Dlaczego warto wybrać mój webinar?

  • Jestem wykładowcą. Od 2021 roku na jedynych w Polsce studiach podyplomowych z genealogii na UKSW prowadzę zajęcia dla słuchaczy z dwóch przedmiotów
  • Przekazuję wiedzę, której nie znajdziesz w Internecie, a jest oparta na podstawie moich doświadczeń zawodowych
  • Genealogią zajmuję się zawodowo od 9 lat.
  • Nie bez powodu podaję liczbę lat zawodowego zajmowania się badaniami genealogicznymi. Dopiero poszukując przodków dla klientów, poznałem 90 proc. źródeł, z których nigdy nie skorzystałbym we własnych poszukiwaniach genealogicznych.
  • Sprawy, które prowadzę dotyczą różnych terenów Polski, zatem poznałem regionalną specyfikę wielu obszarów.

↘️ Zakup webinar ↙️

Nadal mam wątpliwości…

  • Po zakupie otrzymasz dożywotni rabat -10 % na wszystkie produkty cyfrowe, jakie wydam.
  • Niczym nie ryzykujesz. Jeśli uznasz, że webinar nie jest tym czego oczekiwałeś albo jego poziom jest marny, oddam ci całą kwotę. Wystarczy, że napiszesz do mnie maila do 7 dni po zakupie kursu.

↘️ Zakup webinar ↙️

O prowadzącym

Alan Jakman – od ponad 13 lat odkrywam historie przodków. Każda rodzinna jest niepowtarzalna i każde badania są fascynującą podróżą w głąb przeszłości. W swojej pracy staram się wykorzystywać także inne źródła wiedzy niż księgi metrykalne, tak, aby przybliżyć codzienne życie antenatów. Niejednokrotnie w trakcie badań dowiodłem, że dzieje rodzinne wyglądały zupełnie inaczej, niż przedstawiano to w opowieściach krewnych.

Prowadziłem liczne wystąpienia i prelekcje z tematyki szeroko rozumianych poszukiwań genealogicznych. Od roku akademickiego 2021/2022 prowadzę zajęcia w ramach studiów podyplomowych „Genealogia. Teoria i praktyka” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

Od ponad 10 lat prowadzę kwartalnik genealogiczny More Maiorum, dostępny bezpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby.