Pod koniec czerwca miesięcznik genealogiczny More Maiorum ogłosił konkurs genealogiczny: „Gdybym mógł spotkać się z wybranym przodkiem to…”. Na redakcyjną skrzynkę wpłynęło wiele ciekawych prac, a wybór spośród nich trzech najlepszych nie należał do prostych.

Wielu z historyków rodzinnych prowadzi poszukiwania genealogiczne oparte w dużej mierze na dokumentach archiwalnych. Nie wszyscy mają możliwość, by wypytać babcię o jej rodziców i innych krewnych. A już na pewno nikt z nas nie porozmawia z przodkiem urodzonym początkiem XIX wieku.

Jak wiele taka rozmowa by nam dała! Zapewne udałoby się nam odtworzyć dalszą genealogię i to mimo braku źródeł metrykalnych. A może okazałoby się, że nieznany ojciec naszego praprzodka mieszkał kilka domów dalej? Pytań, jakie moglibyśmy zadać jest mnóstwo.

Gdybym mógł spotkać się z wybranym przodkiem to...

Konkurs genealogiczny: wyniki

Spośród nadesłanych prac dwie były napisane w formie wiersza, co bardzo nas zaskoczyło. Trzyosobowa komisja składająca się z redaktorów miesięcznika genealogicznego More Maiorum oceniała zgodność treści pracy z tematem konkursu (od 0 do 10 pkt), sposób opisania historii (od 0 do 10 pkt), poprawność gramatyczną (od 0 do 5 pkt), a po jednym punkcie można było otrzymać za dołączenie skanów materiałów archiwalnych (zdjęć/dokumentów), a także czy praca może zostać publikowana w “MM”. W sumie więc można było zdobyć 81 punktów.

Pierwsze trzy miejsca zajęli:

  1. Przemysław Budzisz (71 pkt),
  2. Wojciech Jaszczuk (70 pkt),
  3. Marta Małek (69 pkt).

Z laureatami będziemy się wkrótce kontaktować mailowo.

Konkurs genealogiczny gdybym mógł spotkać się z wybranym przodkiem to...Konkurs genealogiczny: nagrody

Zwycięzcy otrzymają kryminał genealogiczny autorstwa Grzegorza Gołębiowskiego Dziedzictwo oraz drugą książkę-niespodziankę. Miesięcznik genealogiczny More Maiorum objął patronatem medialnym powieści genealogiczno-kryminalne Grzegorza Gołębiowskiego:  “Dziedzictwo” oraz poprzednią część “Cień przeszłości”. Szczegółową recenzję Dziedzictwa możecie przeczytać tutaj.

Zwycięskie prace, a także kilka pozostałych, zostaną opublikowane w kolejnych numerach miesięcznika More Maiorum, o czym będziemy informować uczestników w wiadomości prywatnej.

Laureatom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w konkursie! Kolejna możliwość zdobycia nagród pojawi się już w grudniu 🙂

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Akta okresu międzywojennego jako źródło do badań genealogicznych rodzin żydowskich

Next Article

[wywiad] „Stowarzyszenie zrzeszające zawodowych genealogów powstało, aby uporządkować sytuację na rynku usług poszukiwania przodków” - Mariusz Michalak

Related Posts