Blisko 2 miliony nowych skanów na szukajwarchiwach.pl [wykaz udostępnionych zespołów]

fot. szukajwarchiwach.pl

4 października 2018 roku dokonano kolejnej w tym roku aktualizacji  w serwisie, gromadzącym skany z zasobów archiwów państwowych szukajwarchiwach.pl. Portal zawiera obecnie ponad 34 mln skanów!

Nowe skany pozwolą pogłębiać wiedzę o historii rodziny. Wśród dokumentów znalazły się choćby skany z XIX-wiecznych aktów z kilkunastu parafii niedaleko Częstochowy, akta urzędu stanu cywilnego znajdujące się w malborskim archiwum, ale także sporo pozametrykalnych dokumentów z archiwum krakowskiego, łódzkiego czy poznańskiego. Wiele tysięcy metryk udostępniło Archiwum Państwowe w Radomiu.

Największą liczbą skanów wyróżniają się m.in. zespoły: Akta miasta Wrocławia (z Archiwum Państwowego we Wrocławiu), Naczelne Prezydium Prowincji Pomorskiej oraz Rękopisy i spuścizny (z Archiwum Państwowego w Szczecinie), Akta miasta Opola (z Archiwum Państwowego w Opolu) oraz Rejencja Królewiecka (z Archiwum Państwowego w Olsztynie).

Opublikowane skany pochodzą z archiwów państwowych w Łodzi, Kaliszu, Piotrkowie Trybunalskim i Poznaniu, a także z Archiwum Akt Nowych oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Jak informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 8 tysięcy skanów zdjęć i dokumentów z zasobu Archiwum Akt Nowych, a także obszerne zbiory aktów stanu cywilnego z pozostałych archiwów państwowych, które stanowią źródło wiedzy dla genealogów.

Pełen spis udostępnionych zespołów można pobrać tutaj.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

"Musimy pamiętać, że genealogia nie zna granic społecznych" [wywiad ze Stanisławem Pieniążkiem]

Next Article

Polscy badacze w rosyjskich archiwach i akta kleru w badaniach rodzinnych [październikowy numer More Maiorum]

Related Posts