Zmiany w CAW. Można fotografować udostępnione dokumenty!

Na stronie Centralnego Archiwum Wojskowego opublikowano nowy regulamin korzystania z materiałów archiwalnych w Pracowni Udostępniania Akt.

W CAW przechowywana jest dokumentacja wytworzona przez jednostki i instytucje wojskowe, a także akta związane z obronnością państwa, wytworzone przez inne urzędy państwowe.

Zgodnie z nowym regulaminem, pracownia czynna jest dla zainteresowanych od poniedziałku do piątku w godz. 09.00-15.00. Zamówienie na akta można składać osobiście lub e-mailowo. Jednak najważniejsza zmiana zaszła w paragrafie 11, w którym czytamy:

1. W toku korzystania z udostępnionych materiałów archiwalnych użytkownicy mogą nieodpłatnie wykonywać ich fotografie cyfrowe własnym sprzętem. (…)

3. Dopuszczalne jest również samodzielne fotografowanie kopii materiałów archiwalnych, w tym obrazów wyświetlanych na czytnikach mikrofilmów.

To, co wydawało się jeszcze kilka tygodni temu niemożliwe, okazało się spełnieniem najśmielszych marzeń nie tylko genealogów, ale również historyków, prowadzących badania naukowe. To jedno z najbardziej niedostępnych archiwów w Polsce, znacznie ułatwiło pracę wszystkim, którzy korzystają z zasobu Centralnego Archiwum Wojskowego.

Przypomnijmy, że 4 stycznia 2016 r., Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, powołał na stanowisko stanowisko Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Reformy Archiwów Wojskowych oraz pełniącego obowiązki dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego dr. hab. Sławomira Cenckiewicza.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Styczniowy numer More Maiorum

Next Article

Wyniki konkursu More Maiorum [nagroda: poradnik genealogiczny M. Nowaczyk]

Related Posts