Rosyjski szpieg w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego w Warszawie

Jak się okazuje, zasób archiwalny urzędu stanu cywilnego, to nie tylko źródła do rodzinnych badań, ale także ważne informacje dla służb innych państw. W Warszawie 17 marca 2022 roku ABW zatrzymała pracownika Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy, który przekazywał rosyjskiego wywiadowi cywilnemu ważne dane.

Mężczyzna, który pracował w Wydziale Archiwalnym Ksiąg Stanu Cywilnego w Archiwum Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy, kopiował i przekazywał dane Rosjanom z cywilnego wywiadu zagranicznego SWR FR.

Obszerny materiał dowodowy

Funkcjonariusze ABW dokonali szeregu przeszukań, w wyniku których zabezpieczono obszerny materiał dowodowy. Obecnie jest on poddawany analizom – powiedział Stanisław Żaryn.

Nie są znane szczegóły sprawy, zakres ujawnianych informacji czy czas, w jakim urzędnik pracował w stołecznym urzędzie. Mazowiecki wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie postawił zatrzymanemu zarzut szpiegostwa – prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu oraz zarzut przestępstwa urzędniczego – przekroczenia uprawnień.

Za przedstawione zarzuty grodzi 15 lat więzienia. Urzędnik, na wniosek prokuratora, został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Total
24
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kataster karoliński

Kataster Karoliński jako źródło do badań nad dziejami rodziny

Next Article
Urzędu Stanu Cywilnego

Jak uzyskać fotokopię aktu z Urzędu Stanu Cywilnego?

Related Posts