Paweł Kukiz – wnuk lwowskiego policjanta, prawnuk burmistrza [skany i wywód przodków]

fot. Beemwej, Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Paweł Kukiz – muzyk, obecnie lider trzeciej siły w Sejmie. Jednak w jego rodzinie funkcję polityczną pełnił już jego pradziadek, również Paweł – przez kilka lat był radnym, a następnie burmistrzem Uhnowa.

Paweł Kukiz jest synem Tadeusza Kukiza, urodzonego w 1932 r. w województwie tarnopolskim. Jego ojcem był Marian Kukiz, a matką Anna Tomaszewska. Tadeusz wraz siostrą i matką, 13 kwietnia 1940 r. został zesłany do Kazachstanu. Na wygnaniu spędzili sześć ciężkich lat – nieogrzewana izba, spartańskie warunki pogodowe, a do tego kilkuletni wówczas Tadeusz zachorował na czerwonkę i dur brzuszny. Później mieszkali w około stumetrowej ziemiance, nie sami – razem z nimi przebywało tam blisko sto innych osób. Tadeusz Kukiz wspominał:

Matka pracowała przy kopaniu rowów kilkumetrowej głębokości, także zimą przy 20-30 stopniach mrozu, a potem jako pomocnik murarza przy budowie elektrowni wnosząc po rusztowaniach cegły i zaprawę murarską, a następnie w sąsiednim Majkainie w kopalni złota. Moja 14-letnią siostrę zatrudniono w cegielni przy wyrobie cegieł, a później w spółdzielni przy wyrobie walonek; do szkoły nie mogła chodzić.

W 1946 r. Tadeusz Kukiz wraz z matką powrócił do kraju. Zamieszkali we wsi Jasiona koło Prudnika na Śląsku Opolskim. Do 1989 r. nie wiedzieli, co stało się z ojcem – Marianem Kukizem. Informacje o jego śmierci poznali dopiero po obaleniu komunizmu…

Marian Kukiz był przodownikiem Policji Państwowej w województwie lwowskim, a także komendantem posterunku w Łopatyniu. Urodził się w 1897 r. w Uhnowie. W momencie wkroczenia wojsk sowieckich na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej we wrześniu 1939, Kukiz od razu stał się “elementem podejrzanym” dla władz radzieckich.

Marian Kukiz
Marian Kukiz wraz z rodziną /fot. Śląska Biblioteka Cyfrowa

Rosjanie bardzo szybko zaczęli likwidować polską inteligencję – dziadek Pawła Kukiza znalazł się na “czarnej liście” NKWD. Został aresztowany w 1940 r., a w czerwcu 1941 r. został rozstrzelany we lwowskim więzieniu Brygidki.

Wiadomo że rodzicami Mariana Kukiza byli Paweł oraz Dominika Ordyczyńska. Paweł urodził się 25 stycznia 1843 r. w Uhnowie – obecnie jest to najmniejsze miasto na Ukrainie. W akcie chrztu pradziadka lidera formacji Kukiz’15 zapisano, że chłopiec był synem Feliksa (s. Jana i Magdaleny zd. Szurkowskiej) oraz Ksenii Kamińskiej (c. Jacka i Marii). Wiemy że w latach 1893-1897 Paweł Kukiz pełnił funkcję radnego m. Uhnów, a następnie został jego burmistrzem.

Akt urodzenia Pawła Kukiza/ fot. Alan Jakman

Natomiast Dominika Ordyczyńska była greko-katoliczką, urodziła się w 1856 (lub 1845) r., zmarła w 1917 r. w Uhnowie. Była córką Józefa i Pelagii Chrobik.

W uhnowskiej parafii w urodzeniach z roku 1874 można odnaleźć zapis o chrzcie Wojciecha Kukiza – syna Pawła i Dominiki Ordyczyńskiej, którzy mieszkali w domu nr 45. Niestety nie wspomniano, czym zajmował się Paweł Kukiz.

Akt chrztu Wojciecha Kukiza /fot. Archiwum Główne Akt Dawnych
Akt chrztu Wojciecha Kukiza /fot. Archiwum Główne Akt Dawnych

Jeśli ktoś z czytelników posiada dalsze informacje o przodkach Pawła Kukiza, bardzo proszę o kontakt.

Aby zobaczyć wywód w pełnej rozdzielczości, kliknij prawym przyciskiem myszy na ilustrację poniżej i wybierz “pokaż obrazek”.

Kukiz_drzewo

Źródła:

  1. http://aordycz.blogspot.com/2013/03/kukiz-tadeusz.html
  2. http://aordycz.com/aord2/8215.html
  3. http://www.indeksrepresjonowanych.pl/indeks
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

115 lat temu urodził się Franciszek Gajowniczek

Next Article

Helena Rubinstein – jedna z najbogatszych kobiet świata urodziła się w Krakowie! [skany spisów ludności]

Related Posts