Ponad 1,5 miliona nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! Aktualizacje baz danych [nowości w NAC]

12 stycznia 2017 roku dokonano pierwszej w tym roku aktualizacji w serwisie, gromadzącym skany z zasobów archiwów państwowych szukajwarchiwach.pl. W portalu odnajdziemy blisko 23 miliony skanów.

Nowe skany pozwolą pogłębiać wiedzę o historii rodziny. Najprawdopodobniej dodano zdigitalizowane dokumenty między innymi z Archiwum Państwowego w Siedlcach (link), Warszawie, Płocku, Lublinie i Radomiu. Jednak Narodowe Archiwum Cyfrowe nie udostępniło jeszcze wykazu opublikowanych skanów.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 roku do serwisu dodano blisko 600 tysięcy nowych skanów – w tym wiele XIX-wiecznych metryk z Wielkopolski, a także spis ludności z Łodzi, obejmujący lata 1916–1920. Wśród wielu aktów, dotyczących naszej rodziny, można odnaleźć metryki najbardziej znanych osób w Polsce, które w znacznym stopniu pozwoliły na odtworzenie ich genealogii.

Aktualizacja ZoSI i SEZAM

Bazy są dużą pomocą dla genealogów – gromadzą zespoły archiwalne ze wszystkich archiwów państwowych w Polsce, a także prawie 30 instytucji krajowych i polonijnych.

Jak informuje portal archiwa.gov.pl:

Dla archiwów, w których wdrożono system ZoSIA (lista) wyszukanie zespołu, a następnie kliknięcie w przycisk akcji “więcej” powoduje przekierowanie do serwisu szukajwarchiwach.pl

W listopadzie 2016 r. przeprowadzono aktualizację bazy danych w oparciu o dane za grudzień 2015 i wrzesień 2016 r.

W styczniu 2017 r. przeprowadzono aktualizację bazy o zbiory instytucji polonijnych: Centralnego Archiwum Polonii w Orchard Lake i Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie; dodano także nazwy zespołów archiwalnych przechowywanych w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Londynie.

ELA bez dalszych aktualizacji

Jak poinformowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, baza Ewidencji Ludności w archiwaliach – ELA, nie będzie już dalej aktualizowana. Wszystkie rekordy będą stopniowo przenoszone do do bazy IZA lub systemu ZoSIA.

Kolejne aktualizacje baz SEZAM i PRADZIAD oraz danych z systemu ZoSIA planowane są na kwiecień 2017 r.

[AKTUALIZACJA, 17.01.2017]

Jest już dostępna lista dodanych metryk. Można ją pobrać tutaj.

Źródło: archiwa.gov.pl

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Jak rozpoznać mundur przodka? [całkiem nowy styczniowy numer More Maiorum]

Next Article

Praga się bawi – historia nietypowej dzielnicy Warszawy

Related Posts