Fotorelacja z Brzegu 2014

W dniach 11-12 października br. w Brzegu odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna zorganizowana przez Koło Opolskich Genealogów przy Śląskim Towarzystwie Genealogicznym.

Program Konferencji był bardzo bogaty – w sobotę swe prelekcję wygłosili m.in. Grzegorz Mendyka – założyciel ŚTG, Kamila Jastrzębska z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Adam Pszczółkowski mówił funkcjonowaniu Heroldii Królestwa Polskiego w latach 1836-1918. Brzeg odwiedziła także delegacja z Archiwum Głównego Akt Dawnych, a Piotr Prusak prezentował program Drzewo Genealogiczne II.

Na Konferencji Michał Ostaszewski poruszył również bardzo ciekawy temat “Nowoczesna technologia w rękach genealoga”. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o chmurach, o wykorzystaniu systemów Android, iOS czy Windows Phone w przechowywaniu naszej genealogii. Z pewnością jest to rejon jeszcze dziewiczy dla większości genealogów, a najnowsze urządzenia dają nam niesamowite możliwości. Istnieją również programy, które rozpoznają twarze – tak jak działa tagowanie na Facebooku. Kiedy wrzucamy kolejne zdjęcia program ten automatycznie przypasowuje podobne twarze do wcześniej rozpoznanych.

Odwiedził nas również gość zza oceanu, a dokładnie z dalekiej Kanady. Poprzez wideokonferencję Małgorzata Nowaczyk – autorka książki “Poszukiwanie przodków. Genealogia dla każdego”, pokrótce wyjaśniła uczestnikom na czym polegają badania DNA, odpowiadała również na nurtujące pytania genealogów z zakresu genetyki.

Z kolei Magdalena Smolska-Kwinta przedstawiała projekt indeksowania metryk z terenu Galicji, którego jest koordynatorką, a ponadto mówiła o źródłach pozametrykalnych z tego rejonu.

Pod koniec dnia prezentowały się przybyłe na Konferencję Towarzystwa Genealogiczne – TG Ziemi Częstochowskiej w osobie Jacka Tomczyka; Małopolskie TG – Zbigniew Szybka; TG Centralnej Polski – Iwona Łaptaszyńska; Pomorskie TG – Mariusz Momont. A zupełnie na sam koniec sobotniej części Konferencji odbył się panel dyskusyjny “Integracja a różnorodność.”

Po wyczerpującym dniu konferencyjnym odbyła się integracja wszystkich uczestników … Niektórzy integrowali się do 3 w nocy … 🙂

Drugi dzień konferencji zaczął się od wykładu Mirosławy Koćwin z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Opola. Pani Mirosława opowiadała o ciekawych zbiorach cyfrowych i tradycyjnych opolskiej biblioteki. Dorota Kruba-Raczek oraz Aleksandra Starczewska-Wojnar przedstawiały zasób Archiwum Państwowego w Opolu.

Marta Czerwieniec prezentowała swoją firmę GenArch oraz stronę genealogiczne.pl. Było głównie o wyjazdach na Ukrainę, o polskich cmentarzach na Wschodzie – jednym słowem – ciekawie.

O Ogrodach Wspomnień opowiadał pomysłodawca portalu – Piotr Kochański. Wspomnienia zmarłych osób, sylwetki wielu tysięcy polskich bohaterów, trudne początki funkcjonowania portalu i wiele innych ciekawych spraw – tym zaciekawiona została publiczność.

Na koniec niedzielnego, krótkiego już, dnia konferencyjnego o Muzeum Piastów Śląskim w Brzegu opowiadał sam jego dyrektor Paweł Kozerski. Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum i obejrzeć niesamowite zbiory!

Organizatorom serdecznie dziękujemy za wspaniałą atmosferę podczas Konferencji. Mamy nadzieję, że za rok znowu się spotkamy! 🙂

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Waldemara Chorążewicza. Wkrótce więcej zdjęć.

Galeria Zdjęć Brzeg 2014

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Październikowe wydanie More Maiorum!

Next Article

Siódma woda po kisielu

Related Posts