Prawie milion nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! [wykaz udostępnionych metryk]

Mamy zaledwie 5. dzień nowego roku, a Narodowe Archiwum Cyfrowe już udostępniło kolejne skany w serwisie szukajwarchiwach.pl. Tym razem liczba skanów powiększyła się o niespełna milion! Jakie zespoły zostały dodane?

Nowością są materiały dodane z instytucji niebędącymi archiwami państwowymi. Dokumenty te mogą pomóc nam odnaleźć kolejne informacje o przodkach. Jak podaje serwis NAC:

Wśród udostępnionych online dokumentów znalazło się m.in. ponad 17 tysięcy skanów akt związanych z dziejami zamku w Lesku z zasobu Archiwum Państwowego w Przemyślu. Zamek należał pierwotnie do marszałka wielkiego koronnego Piotra Kmity, a później do rodów Stadnickich, Ossolińskich, Mniszchów, Krasickich i rodzin z nimi spokrewnionych.

Nie zabrakło także skanów dokumentów z archiwów państwowych. Wśród nich największa liczba skanów została udostępniona z Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwum Głównego Akt Dawnych oraz archiwów państwowych z Gorzowa Wielkopolskiego, Kalisza, Opola, Płocka i Przemyśla. W sumie zaktualizowano internetowy zasób 11 archiwów.

Jak podkreśla NAC

z serwisu szukajwarchiwach.pl korzystają genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane zasobami polskich archiwów. W 2017 roku z serwisu skorzystało ponad 649 tys. użytkowników, a liczba odsłon to aż 44,1 mln.

Spis wszystkich dodanych zespołów można pobrać tutaj.

Życzmy owocnych poszukiwań! 🙂

Info: NAC.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

[wywiad] "Na Ukrainie prawdziwą »gorączką« jest badanie swoich korzeni" – Sergij Batogowski

Next Article

Akta najnowsze z lat 1945–1990, czyli nowe pole badawcze dla historyka rodzinnego

Related Posts