Antonín Dvořák – genealogia

Antonín Dvořák to jeden z bardziej znanych kompozytorów w okresie romantyzmu. Jego talent odkrył kantor i organista z miejscowości Zlonice – Antonín Liehmann. W wieku 16 lat Dvořák przeniósł się do Pragi i tam szlifował grę organach.

Kompozytor urodził się w m. Nelahozeves w kraju środkowoczeskim, ok. 30 km na północ od Pragi. Na świat przyszedł 8 września 1841 r., ochrzczony został dzień później w lokalnej parafii. Wedle aktu chrztu jego ojciec Franciszek był rzeźnikiem, synem Jana Dvořáka, urodzony w m. Dřínov w domu pod numerem 1. Matką była Anna, córka Józefa Zdeňká, urodzona w m. Uhy w domu pod numerem 1. Matka była córką komornika księcia  Lobkowitz [1]. Pobrali się 17 listopada 1840 roku.

Antonin Dvorak 1841
Akt chrztu Antonína Dvořáka

Udało się odnaleźć metrykę chrztu Jana Dvořáka w drinovskiej parafii. Urodził się i został ochrzczony przez Jana Marianka 19 września 1814 r. Ojcem był Jan Dvořák – rzeźnik, a matką Anna Bobková, córka Józefa, urodzona pod numerem piątym w Dřínovie. Jego przodkowie mieszkaliw okolicy Dřínova – w głównej mierze byli rzeźnikami i karczmarzami. Pochodzili oni z pobliskiej wsi Třeboradice – niestety aktualnie metryki z tej parafii nie są dostępne – wkrótce mają zostać zdigitalizowane. W internecie znaleźć można genealogię, sięgającą początków XVII w. – jednak na ile jest ona poprawna, nie wiadomo.

Akt chrztu Franciszka Dvořáka
Akt chrztu Franciszka Dvořáka

Udało się jednak znaleźć akt zgonu Jana – ojca Franciszka, a dziadka Antonína. Zmarł on w m. Nelahozeves 25 listopada 1842 r., tamże 2 dni później został pochowany. Miał 82 lata, więc powinien urodzić się w 1760 r. (wedle dostępnych danych urodził się w Třeboradice 5 lutego 1764 r.). Przyczyną śmierci było wykończenie, Jan zmarł w swoim domu pod numerem 17.

Akt zgonu Jana Dvořáka
Akt zgonu Jana Dvořáka

Sześć lat później – 24 lipca 1848 roku, zmarła żona JanaAnna Dvořák. Miała 78 lat (w rzeczywistości 73), mieszkała w domu pod numerem 16  w m. Nelahozeves, była wdową po zmarłym Janie.

Akt zgonu Anny Dvořák
Akt zgonu Anny Dvořák

Zgodnie z tym co napisano w akcie chrztu Franciszka Dvořáka, jego matka powinna urodzić się w m. Dřínov. W metrykach z roku 1775 możemy odnaleźć zapis o jej chrzcie. Ceremonii dopełnił Wacław Laurota, urodzonej 2 marca 1775 r. w domu pod numerem 5 dziewczynce nadano imię Anna, rodzicami byli – cieśla Józef Bobek oraz Magdalena. Poród odebrała Magdalena Svobodova, a rodzicami chrzestnymi byli Franciszka Schichova oraz Wacław Pegr.

Anna Bobkova 1775 U
Akt chrztu Anny Bobek

Antonín Dvořák zmarł 1 maja 1904 r. w Pradze, został pochowany na cmentarzu wyszehradzkim – wzgórze na terenie Pragi. Niestety w metrykach kościoła św. Piotra i Pawła nie udało odnaleźć zapisu o śmierci kompozytora.


 

[1] – Kurt Honolka, Dvořák, 2006, str. 13

Zdjęcia: Wikimedia Commons, Státní oblastní archiv v Praze

 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Listopadowy numer More Maiorum!

Next Article

Wysokość czy szerokość?

Related Posts