Wysokość czy szerokość?

FKD | Industar-51 f4.5 210mm | Wet plate collodion on 13×18 cm clear glass

Lepiej jest odkrywać genealogię wyłącznie swoich przodków, czy także linii bocznych? Zapewne ile osób, tyle opinii. Osobiście poszukuję również krewnych, z którymi mam chociaż jednego wspólnego przodka. Jednak… Wysokość czy szerokość? Oto jest pytanie!

Na pewno największym atutem poszukiwań samych antenatów jest to, że można “dojść” dalej w swojej genealogii, niż w przypadku dodatkowego poświęcania czasu na poszukiwania krewnych. Może to być jednak złudne! Często zdarza się, że nasz przodek urodził się w innej wsi niż zawierał ślub, szczególnie w przypadku mężczyzn. Akta małżeństw, w głównej mierze te XVIII-wiecznie i starsze, nie zawierają informacji, skąd przybył pan młody. Zaś sama miejscowość “przybycia” nie musi być tożsama z miejscem urodzenia. W takiej sytuacji, znając imiona rodziców, możemy poszukać aktu urodzenia jego rodzeństwa  co często daje pozytywny efekt. Dzięki temu możemy ruszyć do przodu, a raczej w tył, z naszą genealogią.

Kolejnym plusem poszukiwań samych przodków jest to, że można poświęcić im więcej czasu. Mam tutaj na myśli o dokładne prześledzenie  od A do Z, życia naszego antenata. Ja osobiście najbardziej cenie tego typu poszukiwania. Bo co z tego, że ktoś może pochwalić się swoimi przodkami z XII wieku, skoro nic o nich nie wie? Zna tylko suche daty i nic więcej. Oczywiście są również genealodzy, którzy mają tak obszerne wywody przodków i mogą o każdym ze swoich praszczurów wygłosić niemalże przemówienie.

Następną zaletą takich badań może być fakt, że zajmuje ona mniej miejsca… Tak! Genealogia to również masa papierów, stosy metryk, które po wydrukowaniu nierzadko czekają kilka miesięcy na uporządkowanie. Nie mówiąc już, aby tę samą czynność wykonać na komputerze… Kiedy poszukujemy wyłącznie przodków odchodzi nam mnóstwo różnych archiwaliów. Patrząc na to z innej strony czy to dobrze? Przecież wśród dokumentów krewnych znajdować się mogą informacje o naszych przodkach… Ponadto mogą nam się również trafić ciekawe papiery o naszych krewniakach akta hipoteczne, sprawy sądowe, spisy pasażerów… Można więc wiele stracić!

Największą według mnie, zaletą poszukiwań krewnych, jest możliwość ustalenia miejscowości, z których pochodzili nasi przodkowie. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku, kiedy nasi antenaci byli, jak na ówczesne czasy, mobilni. Może się zdarzyć tak, że w akcie ślubu brata naszego przodka będzie wpisana miejscowość urodzenia był młodszy, wziął ślub później i ksiądz wpisywał już takie informacje. Gdzie indziej się rodzili, gdzie indziej zamieszkiwali i brali ślub, a jeszcze gdzie indziej rodziły im się dzieci i umierali. Tak często przecież bywa w naszej genealogii!

W ten oto sposób płynnie przeszliśmy do plusów poszukiwań rozszerzonych o badania krewnych… Myślę, że dużą zaletą poszukiwań krewnych naszych przodków jest to, że można znaleźć pokrewieństwo między naszymi  stosunkowo, odległymi przodkami. Może się zdarzyć taka sytuacja, w której przodek po mieczu jest kuzynem przodka po kądzieli. Wtedy w dalszych pokoleniach, będziemy mieli do czynienia, z tzw. ubytkiem przodków.


Czytaj także » Ubytek przodków


Rozwijanie bocznych gałęzi drzewa genealogicznego jest z pewnością pomocne w odnalezieniu krewnych wśród koleżanek i kolegów “po fachu”. Wspólne odnajdywanie korzeni będzie z pewnością jeszcze bardziej fascynujące. W końcu co dwie głowy, to nie jedna!

Reasumując. Najlepiej znać umiar między jednym sposobem a drugim. Osobiście rozwijam genealogię krewnych, ale już nie powinowatych. Każdy ma jednak swoją technikę, nieważne czy wgłąb, czy wszerz ważne, aby genealogia nas bawiła, była naszym hobby. A podejście naukowe … pozostawmy naukowcom! 🙂


Fot. foter.com

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Antonín Dvořák - genealogia

Next Article

O rodzinie Piłsudskich [skan metryki urodzenia Józefa Piłsudskiego]

Related Posts