DRAMAT genealoga. Dowiódł, że jego praprababcia nie miała dzieci!

Na naszą skrzynkę mailową dostaliśmy przed chwilą rozpaczliwą wiadomość jednego z genealogów. Jego historia jest wstrząsająca. Czytelnik prosił o zachowanie anonimowości.

Nasz bohater – nazwijmy go Jacek, nadesłał nam wstrząsającą wiadomość, rozpoczynając ją słowami

Szanowni genealodzy,

historią rodziny interesuję się już od blisko 5 lat. Jednak to, co znalazłem kilka dni temu przerosło moje najśmielsze wyobrażenia o rodzinie…

W dalszej części e-maila p. Jacek opisuje swoje poszukiwania. Podczas nich ustalił pochodzenie swojego nazwiska rodowego do 1750 roku. Rodzina była olędrami, osiadłymi na przełomie XVIII i XIX wieku w Wielkopolsce, następnie, około 1870-1880 roku przeniosła się do Łodzi, wówczas stale rozwijającego się ośrodka przemysłowego.

To do Łodzi, razem z rodzicami, przybyła 10-letnia Marianna – praprababcia p. Jacka. W tym mieście znalazła przyszłość – poznała swojego przyszłego męża – zamożnego łodzianina, pochodzącego z dobrze usytuowanej rodziny. Mimo sprzeciwu jego rodziców, para pobrała się i zamieszkała w wiosce pod Łodzią, gdzie prapradziadek p. Jacka odziedziczył willę po śmierci swoich dziadków.

Dalsze losy rodziny nie są do końca znane – wiadomo tylko, że w 1900 roku w wiosce urodziła się córka Regina, a 5 lat później Piotr – pradziadek p. Jacka. Wszystkie zdarzenia były potwierdzone odpowiednimi dokumentami kościelnymi albo cywilnymi.

Podczas badań genealogicznych okazało się, że nadal poszukiwani są spadkobiercy willi, dziś znajdującej się już w granicach miasta Łodzi. Do sądu zgłosił się więc p. Jacek, składając komplet dokumentów, potwierdzających pokrewieństwo między nim a jego prapradziadkami. Był on jedynym żyjącym potomkiem tej pary.

Zgodnie z nowymi przepisami prawa spadkowego, uchwalonymi kilka tygodni temu przez Sejm, p. Jacek musiał obowiązkowo przeprowadzić badania DNA, aby potwierdzić, że jest potomkiem Marianny. Od 1 marca br. dziedziczenie następuje wyłącznie po linii biologicznej, dlatego żadne pokrewieństwo, wynikające z przepisów prawa, nie jest respektowane przez sądy.

Z grobu, w którym pochowani są prapradziadkowie p. Jacka pobrano próbki DNA, aby porównać je z tymi, dostarczonymi przez potomka Marianny. Okazało się, że wyniki są całkiem inne i p. Jacek nie jest w żaden sposób spokrewniony z Marianną.

Dalsze procedury były jeszcze bardziej szokujące – z racji tego, że p. Jacek nosi nazwisko obcych dla siebie osób, przymusowo zmieniono mu je na Oszustkiewicz, a także pozbawiono prawa do odszukiwania przodków, blokując dostęp do stron genealogicznych, a jego nazwisko wpisano na “czarną listę użytkowników archiwów państwowych”.

.

.

.

Ale to tylko primaaprilisowy żart 🙂

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

[nowy numer More Maiorum] Ochrona ukraińskich archiwów, amerykański spis ludności z 1950 roku i księgi zapowiedzi przedślubnych

Next Article
Stanach Zjednocznych

Spis ludności Stanów Zjednoczonych z 1950 roku dostępny online

Related Posts