Wpisy dokonywane w księgach zgonów dają nam nie tylko informacje o tym, jaki zawód wykonywali nasi przodkowie, ale także to, na co umierali. Choć często zdarza się, albo z braku wiedzy medycznej, albo niechlujstwa księdza, że najczęstszą “przyczyną” śmierci jest “starość”. Jednak dosyć szczegółowo odnotowywano ten fakt w księdze zgonów parafii Nekla.
Liber Moruorum, czyli księga zgonów obejmująca lata od 1795 do 1843 roku, z parafii rzymskokatolickiej Nekla, znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Księgę rozpoczyna drukowana instrukcja nowego sposoby dokonywania wpisów parafialnych do ksiąg metrykalnych.
Zarządzenie-instrukcja, zajmująca strony od 1 do 62 – pisana jest w dwóch kolumnach: po lewej w języku niemiecku, po prawej w języku polskim.
Urządzenie jak na przyszłość w układaniu lepszym Metryk kościelnych iako też w przesełaniu corocznej wiadomości o Narodzonych, Umarłych, Zaślubionych i Komunikujących zachować się należy.
My Fryderyk Wilhelm, z Bożey Łaski Król Pruski (etc.) Wiadomo czynimy całemu w Prowinyi naszej Pruss-południowych Duchowieństwu…
Na stronie 62 wpisano różne przyczyny zgonów. Miała to być podpowiedź dla księży – także w formułowaniu późniejszych sprawozdań rocznych. Zachowano oryginalną pisownię.
Schema F
Spisanie Umarłych, podług Chorób Głównych Głównych inspekcji N. W roku 1766
Imiona chorób głównych:
płci męskiey, płci żenskiey, summa obojga
- Niewczas i nieżywo na świat wydane,
- Na wielką Chorobę i na Zęby,
- Na Chrosty,
- Na Odrę i Ospice,
- Na Kaszel,
- Na Chorobę Angielską,
- Na Robaki, Chrosty w Ustach, i inne Choroby dziecinne,
- Kobiety przy Porodzeniu,
- W Połogu po tym,
- Na Apoplexyą,
- Na kalectwo i Paraliz,
- Na Podagrę,
- Na Suchoty,
- Na Fluss katarowy, i ciężkość ciężkość Piersiach,
- Na Puchliznę i Nabrzmienie,
- Na Dyaryą i na Kolki,
- Na Febrę, Katarową, malignową,
- Na Bol w Bokach,
- Na Kamień,
- zewnętrzne Wrzody, bolączki, Płyniecie, Uście Krwi,
- Wypęknięcie,
- Raka,
- Z starości , i na Letarg,
- Na rózne Rodzaie nieszczęśliwych Przypadków.
W instrukcja znajdują się także obszerne uwagi dotyczące sposobu prowadzenia notatek o stanie zdrowia społeczeństwa parafii
Autorka: Ewa Olejnik-Urban