10 gwiazd, które mają polskich przodków – Uma Thurman, Natalie Portman, Scarlett Johansson, Emily Ratajkowski…

fot. humphrysfamilytree.com

Jak wielu znanych ludzi telewizji, muzyki, polityki ma polskie korzenie? Z pewnością takich osób jest bardzo wiele – postanowiłem zebrać 10 najciekawszych gwiazd, mających wśród swoich przodków Polaków.

 1. Szimon Peres – dziewiąty prezydent Izraela, dwukrotnie zasiadał w fotelu premiera tego kraju. Ten urodzony w 1923 roku polityk, przyszedł na świat w Wiszniewie, miejscowości wówczas leżącej w granicach II Rzeczpospolitej, w województwie nowogródzkim. Narodzonego chłopca zarejestrowano pod nazwiskiem “Perski” – jego rodzicami byli Icchak oraz Sara. Ojciec zajmował się handlem starociami, z kolei matka była bibliotekarką. W 2003 roku Szymon Peres tak wspominał Wiszniew:

  Urodziłem się w małym żydowskim sztetlu, który w ciągu dwóch wojen – pierwszej i drugiej, było pod polską kontrolą – ale pomimo to byli tam Białorusini, Rosjanie. I oni nienawidzili Polaków. Nie mówili ich językiem.

  W 1932 roku ojciec Peresa wyemigrował do brytyjskiego Mandatu Palestyny i zamieszkał w Tel Awiwie. 2 lata później ściągnął tutaj żonę wraz z dziećmi. Rodzina, która została w Polsce, zginęła w trakcie II wojny światowej.

  Szymon Peres, fot. Chatham House, CC 2.0, Wikimedia Commons
  Szymon Peres, fot. Chatham House, CC 2.0, Wikimedia Commons
 2. Natalie Portman – aktorka znana z wielu znakomitych filmów, laureatka Oscara i … potomkini polskich Żydów! Jej prawdziwe nazwisko Hershlag, urodziła się w Jerozolimie i tak jak jej przodkowie, jest wyznania mojżeszowego. Ojciec jest potomkiem emigrantów z Polski i Rumunii – jego rodzice zginęli w czasie Holocaustu. Jej prababka ojczysta była nawet brytyjskim szpiegiem! W żyłach Portman płynie również austriacka i rosyjska krew.
 3. Monique Stalnes – czy mówi Wam coś to nazwisko? Zapewne nie. Ale na pewno znacie jej córkę – Juliette Binoche. Ta francuska aktorka również ma polskie korzenie. Jej matka urodziła się w Częstochowie w 1939 roku. Dziadkowie Binoche również pochodzili z Częstochowy – babka Julia Młynarczyk była znaną aktorką. Monique poślubiła francuskiego aktora i rzeźbiarza – Jean-Marie Binoche.
 4. Gwyneth Paltrow –  ta amerykańska gwiazda kina jest potomkinią polskiego rabina! Rodzina jej
  Scarlett Johansson, fot. Georges Biard, CC 3.0, Wikimedia Commons
  Scarlett Johansson, fot. Georges Biard, CC 3.0, Wikimedia Commons

  ojca wywodzi się z carskiej Rosji, w której mieszkali już w XVII wieku. Nazwisko Paltrow zostało zamerykanizowane od polskiej formy Paltrowicz. Prapradziadek Gwyneth – Simcha, był rabinem w Nowogrodzie i/lub Krakowie.

 5. Scarlett Johansson – aktorka filmowa, telewizyjna, teatralna, wokalista, laureatka nagrody BAFTA, uznana za jedną z najseksowniejszych kobiet na świecie, a po za tym… wnuczka polskich emigrantów! Jej ojciec pochodzi z duńskiej rodziny, natomiast matka – Melanie Sloan, ma polsko-żydowskie korzenie. Dziadkowie Scarlett wyemigrowali z Polski po zakończeniu II wojny światowej.
 6. Emily Ratajkowski – 25-letnia modelka, która dała się szerzej poznać światowej publiczności z występu w teledysku Robina Thickego “Blurred Lines”. Matka jest Żydówką, z kolei ojciec Jan Ratajkowski jest polskim malarzem.
 7. Leelee Sobieski – amerykańska aktorka i iście polskim nazwisku. Jak sama przyznaje, ma polsko-francuskie korzenie. Sama wskazuje, że jest spokrewniona z królem Janem Sobieskim, mówiąc że jest jej “prapraprapraprapra-wujkiem”. Uważa go też za ostatniego króla Polski.
 8. Matt Pokora – ten francuski piosenkarz, który otrzymał wiele muzycznych nagród, jest wnukiem
  Uma Thurman, fot. Siebbi, CC 3.0, Wikimedia Commons
  Uma Thurman, fot. Siebbi, CC 3.0, Wikimedia Commons

  polskich osadników przybyłych do Francji w 1939 roku.

 9. Bernie Sanders – kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych to syn polskiego emigranta. Więcej na temat jego przodków można przeczytać w artykule Bernie Sanders – kandydat na prezydenta USA to syn polskiego imigranta [skany dokumentów].
 10. Uma Thurman – znana z “Kill Billa” i “Pulp Fiction”, córka pierwszego buddyjskiego mnicha w Ameryce, jest potomkinią Polaków z Głogówka! Jej dziadek – Friedrich Karl Johannes von Schelbrugge urodził się w1886 roku w Głogówku. Był z urodzenia baronem, a z wykształcenia prawnikiem. Jego ojciec pochodził z Wrocławia, a matka z Pokoju koło Namysłowa.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

#zapachyhistorii: Jak pachnie śmierć?

Next Article

Majowy numer More Maiorum

Related Posts