Czy to koniec Genbazy? Serwis znika po 19 latach

Tomasz Nitsch – założyciel GenPolu oraz serwisów zależnych, w tym popularnej strony GenBaza – poinformował, że 3 marca 2022 roku strony zostaną wyłączone.

GenPol to jedno z pierwszych forów genealogicznych w Internecie, na której pasjonaci rodzinnej historii mogli wymieniać się doświadczeniem. Forum funkcjonowało do 2008 roku, gdy zostało zamknięte, a genealodzy przenieśli się na strony Genealodzy.pl oraz istniejący do kwietnia 2018 roku Forgen.

Kiedy GenBaza zostanie wyłączona?

Jednym z projektów GenPolu była GenBaza, gdzie gromadzone są skany m.in. ksiąg metrykalnych z archiwów państwowych, diecezjalnych i parafialnych. Zdjęcia wykonują wolontariusze, a duże ich część dostępna jest wyłącznie na GenBazie. Wśród niepublikowanych w innych miejscach metryk znajdują się archiwalia m.in. z Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Gdańsku czy wielu oddziałów archiwum warszawskiego.

17 stycznia 2022 roku Tomasz Nitsch poinformował, że 3 marca 2022 roku, po 19 latach, zamyka serwis GenPol wraz z Genbazą. Na stronie internetowej napisał:

Zbierałem się już kilka razy do podjęcia decyzji, ale zawsze ktoś lub coś zawróciło mnie z obranej drogi. Tym razem to już jednak ostateczna decyzja. Równo 19 lat od uruchomienia od GenPol-u witryna przestanie funkcjonować, a wraz z nią powiązane serwisy jak np. metryki.genbaza.pl.

Wiele rzeczy udało się zrobić w tym czasie. W wielu tematach GenPol był prekursorem i jestem z tego bardzo dumny. Przez dłuższy czas właśnie w GenPol-u funkcjonowało najaktywniejsze forum dyskusyjne. Przez długie lata mieliśmy więcej cyfrowych zasobów metrykalnych niż jakiekolwiek archiwum w Polsce, włączając w to NAC. A co szczególnie ważne: przez wiele lat GenPol był miejscem wokół którego zawiązywały się przyjaźnie, grupy współpracujących osób. Coroczne spotkanie dla wielu były wręcz jedyną okazją spotkania genealogów z innych części kraju.

Wszystko to dzięki fajnej atmosferze, wielu pozytywnym ludziom. Dzięki tytanicznej pracy wielu woluntariuszy wykonujących zdjęcia w archiwach i bezpłatnie udostępniających je w Internecie. Dzięki tym, którzy lubią dawać, a nie tylko czerpać.

Ale życie idzie mocno do przodu. Towarzystwa genealogiczne rosły w siłę, powstało wiele bardzo ciekawych inicjatyw. Wspomnę tylko o spotkaniach w Brzegu, które swoim rozmachem i profesjonalizmem stały się niedoścignionym wzorem dla innych organizatorów, pozostawiając daleko w tyle chociażby Urodziny GenPol-u. Archiwa, w tym AP, dostały bardzo solidne fundusze i również z dużym zaangażowaniem zaczęły realizować projekty digitalizacji i udostępniania zasobów metrykalnych.

Wiem, mogę przestać finansować wszystko z własnej kieszeni. Można zbierać fundusze i dalej to ciągnąć. Tak się skończyła chociażby moja poprzednia próba zamknięcia serwisu rok temu. Wtedy po raz pierwszy poprosiłem o wsparcie i w krótkim czasie zebraliście ok. 6500 zł, co wystarczyło na opłacanie serwera przez dłuższy czas. Ale fakty są takie, że wraz z dopływami nowych zasobów dalej muszę poszerzać zasoby serwerowe i coraz częściej musiałbym prosić o pomoc i to o coraz większe kwoty. Dość powiedzieć, że same opłaty do OVH (wynajem serwerów, opłaty za domeny) wyniosły w ostatnich dwóch latach 30 023 zł. W tym samym czasie z darowizn otrzymałem aż 11 859 zł i wszystkim darczyńcom bardzo, bardzo dziękuję.

Ale koszty serwerów to tylko część tematu. Bo – i to też trzeba przyznać otwarcie – wszystkie GenPol-owe witryny coraz bardziej odstają informatycznie od najlepszych rozwiązań. Niejednokrotnie system obsługujący metryki sprawiał problem na poziomie rejestracji, czy przypominania haseł. Mieliśmy też całkiem sporo ataków na nasz serwer. Z każdym kolejnym rokiem znalezienie programisty, który chciałby pomóc sprawiało mi coraz większe wyzwanie. I to już nawet nie jest kwestia pieniędzy. A odpisywanie na coraz to kolejne maile „nie działa mi, dlaczego?” było coraz bardziej absorbujące czasowo. Często komunikacja ta była też mocno nieprzyjemna.

Życie nie lubi próżni. Gdy poinformowałem najbliższych o swojej decyzji to wiele osób mocno rozpoczęło prace nad rozwiązaniami alternatywnymi. Najważniejszym priorytetem tych działań będzie udostępnienie tych zasobów metrykalnych, które są dostępne tylko w metryki.genbaza.pl, np. zasób AP Gdańsk. Obecnie współpracujemy i jeśli będzie taka potrzeba to będę wspierał te inicjatywy czy to swoją wiedzą, czy finansowo. Realnie oceniając stan zaawansowania na dzisiaj jestem przekonany, że te zasoby będą nieprzerwanie dostępne w Internecie. Pewnie pod nowym adresem, w innym systemie, ale będą.

[…]

Czy zasoby znikną z sieci?

Administrator GenBazy – Leszek Ćwikliński – poinformował, że obecnie toczą się pracę nad powstaniem nowego serwisu, w którym znajdą się te materiały archiwalne, które nie są dostępne w innych serwisach. W tym celu założona została zrzutka, która pozwoli na opłacenie serwerów, domen i innych wydatków związanych z powstaniem strony.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

[nowy numer More Maiorum] Księgi sądów w Galicji, archiwa Wiednia i akty metrykalne w Brazylii

Next Article

Drzewa genealogiczne w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie

Related Posts