Eryk Pomorski – władca trzech państw skandynawskich

17 czerwca 2015 r. przypada 618. rocznica koronacji Eryka Pomorskiego na króla trzech państw skandynawskich. Tym samym kraje te połączyły się unią personalną zwaną unią kalmarską.

Unia kalmarska rozpoczęła się 17 czerwca 1397 r. i trwała do 6 czerwca 1523 r. Data zakończenia nie jest łatwa do wyznaczenia. Jest to dzień koronacji Gustawa I Wazy na króla Szwecji i wtedy możemy przyjąć, że sojusz między państwami oficjalnie się zakończył.

Pomysłodawczynią była Małgorzata I, córka duńskiego króla Waldemara IV. Odziedziczyła ona koronę po ojcu w 1375 r. Kobiety jednak nie mogły zasiadać na tronie, dlatego na następce wybrano jej nieletniego syna Olafa. Małgorzata poślubiła norweskiego króla Håkona VI. Ten jednak zmarł w 1380 r. i korona norweska trafiła w ręce Olafa. Niestety młody władca zmarł w wieku zaledwie siedemnastu lat. To pozwoliło Małgorzacie na ogłoszenie się królową Danii oraz Norwegii. Prowadziła rozmowy ze szwedzką arystokracją, dzięki czemu przejęła rządy również w Szwecji. Brakowało jej jednak następcy. Wtedy postanowiła adoptować wnuki swojej siostry Ingeborgi – Katarzynę oraz Eryka. Eryka (Pomorskiego) koronowała w 1389 r. na króla Norwegii. Problemy ze zwolennikami dawnego króla szwedzkiego Albrechta Meklemburskiego, opóźniły połączenie trzech królestw pod jednym władcą. Udało się to dopiero w 1397 r.

Przyjrzyjmy się jednak genealogii Eryka Pomorskiego.

Od strony matki miał pochodzenie duńsko-niemiecko-szwedzkie. Jego matka Maria była córką Ingeborgi duńskiej i Henryka III księcia Meklemburgii. Henryk natomiast miał matkę Szwedkę, co wiązało Eryka z kolejnym rodem. To pochodzenie łączyło go (jak już wspomniano) z Małgorzatą I.

Ojcem Eryka był Warcisław VII (Gryfici) książę słupski. Matką Warcisława była Adelajda, wywodząca się z Brunszwiku, a jej mężem Bogusław V (również był księciem słupskim, ale wcześniej księciem wołogosko-rugijskim).

Eryk został pochowany w Darłowie, dokąd przybył po usunięciu z tronu. Być może panowanie Eryka jako władcy trzech państw nie było najlepsze (jeśli chodzi o samodzielne rządy po 1412 r.; do tego czasu współrządził z Małgorzatą I). Nie był tak świetnym przywódcą, jak oczekiwała tego siostra babki, ale powinniśmy o nim pamiętać, pomimo że nie miał polskiego pochodzenia, bowiem jego panowanie łaczyło się z historią naszego kraju. Przede wszystkim Pomorze leży obecnie w naszych granicach, co już zachęca do poznania dziejów tego terenu, ale również Eryk zawarł sojusz z Koroną Królestwa Polskiego.

Fot. Wikimedia Commons

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Za wielką wodę... Kilka słów o emigracji do Stanów Zjednoczonych

Next Article

Prawnuczka prezydenta i premiera II RP – Małgorzata Kidawa-Błońska

Related Posts