Ponad 2 000 000 nowych skanów w szukajwarchiwach.pl! [wykaz udostępnionych metryk]

27 kwietnia 2018 roku w serwisie szukajwarchiwach.pl dodano kolejne w tym roku skany materiałów archiwalnych. Aktualizacja to ponad 2 miliony nowych skanów. Jakie archiwa i zespoły zostały nią objęte?

Archiwum Państwowe w Krakowie, Gdańsku, Lublinie, Radzyniu Podlaskim, Chełmie, Kraśniku, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Kutnie, Koninie, Gorzowie Wielkopolskim, Wrocławiu, Zamościu i Zielonej Górze – te instytucje udostępniły w portalu szukajwarchiwach.pl skany zespołów.

Największą liczbą skanów wyróżniają się zespoły: Księgi grodzkie krakowskie, Księgi grodzkie sądeckie i Księgi grodzkie bieckie (z Archiwum Narodowego w Krakowie), Akta miasta Lublina (z Archiwum Państwowego w Lublinie), Urząd meldunkowy w Elblągu (z Archiwum Państwowego w Gdańsku), Archiwum Książąt Żagańskich, a także Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Głogowie (z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze).

30 000 000 skanów

Pośród nich znajdują się nie tylko tak cenne dla genealogów akta metrykalne, ale także inne, pozametrykalne źródła wiedzy o przodkach. I tak, Archiwum Narodowe w Krakowie udostępniło ponad 2 tysiące skanów map Krakowa.

Jak informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zdigitalizowane krakowskie zbiory kartograficzne zawierają m.in. dokument opatrzony tytułem „Najstarszy znany plan Krakowa” pochodzący z 1595 roku, po raz pierwszy poddany reprodukcji w Roczniku Krakowskim z 1909 roku. Skan jest przedrukiem z Kalendarza Ilustrowanego Kuriera Codziennego z 1932 roku.

Znaczna część udostępnionych zespołów to jednak akta urzędów stanów cywilnych i ksiąg parafialnych różnych wyznań. Tym samym życzymy udanych poszukiwań!

Liczba wszystkich skanów znajdujących się w szukajwarchiwach.pl to ponad 30 milionów skanów. Wykaz udostępnionych zespołów dostępny jest tutaj.

Info: własne, NAC

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

[wywiad] “Genealogia pozwoliła mi zrozumieć jak złożona jest historia każdego człowieka” – Małgorzata Karolina Piekarska

Next Article

Quiz genealogiczny. Wygraj książkę z wątkiem genealogicznym „Cień przeszłości”! [wyniki i prawidłowe odpowiedzi]

Related Posts