Poszukiwania przodków w wyszukiwarce Google mogą być niesamowicie efektywne dla genealogów. Jednak warunkiem koniecznym do takich badań jest znajomość kilku „ukrytych” funkcji portalu. Jak więc szukać w Google tak, by odnaleźć w nim informacje o swoich krewnych?
Porada 1.
Jeśli chcesz wyszukać swojego przodka, który przykładowo nazywał się Stanisław Nowak, po wpisaniu tej frazy w wyszukiwarce Google otrzymasz wiele wyników, niemających wiele wspólnego z interesującymi Cię treściami. Możesz więc wpisać „Stanisław Nowak” w cudzysłowie, co oznacza, że wyszukujesz dokładnie tych treści, w których wskazane jest „Stanisław Nowak”, czyli jeśli gdzieś pojawia się „Nowak Stanisław”, albo „S. Nowak”, taka strona nie zostanie uwzględniona.
Porada 2.
W przypadku, kiedy szukane nazwisko nosiła znana osoba, wiele wyników może być dla Ciebie nieinteresujących. Nie ma nic prostszego! W tym momencie powinieneś wpisać w Nowak -Stanisław, gdzie znak „minusa” (-) oznacza, że wyszukiwarka ma pominąć wszystkie hasła, w których występuje słowo „Stanisław”.
Porada 3.
Aby wyszukać jedno z wpisanych słów, należy wstawić między nie operator OR. Musisz pamiętać, że słowo to musi być wpisane w całości dużymi literami, inaczej operator będzie traktowany jak zwykłe słowo i Google będzie wyszukiwało całą frazę. Poprawnie wpisana komenda powinna więc brzmieć np. kowalski OR nowak.
Porada 4.
Jeżeli chcesz, aby wyszukiwarka znalazła w tekście wszystkie podane przez Ciebie słowa, wystarczy, że wpiszesz przed nimi operator allintext:. Słowo to można wpisać także pomiędzy wyrazami, jednak w tekście będą wyszukiwane tylko słowa, które są poprzedzone operatorem. Poprawnie wpisana komenda powinna brzmieć: allintext: Nowak Stanisław Zdziarzec genealogia.
Poszukiwania przodków: porada 5.
W przypadku kiedy chciałbyś poszukiwać fraz w tytule wyszukiwanych artykułów wystarczy, że poprzedzisz wpisaną frazę operatorem allintitle, przykładowo: allintitle: Zdziarzec genealogia.
Porada 6.
Zdarza się również, że chciałbyś poznać więcej podobnych treści, do tej, którą już znasz. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz nazwę strony, poprzedzając ją operatorem related:, np. related:genealodzy.pl.
Porada 7.
Jeśli chciałbyś poznać, co oznacza np. zawód, który pojawia się w metryce, wystarczy znajomość operatora define:, dla przykładu możesz wpisać w wyszukiwarkę: define: karbowy.
Porada 8.
W wyszukiwarce Google możemy stosować także symbol gwiazdki (*), który odgrywa kilka roli. Jeśli zapomnieliśmy jakiegoś słowa albo jest ono nieznane, np. odczytując dawne statusy społeczne, wystarczy, że wpiszesz „* oficjalista”. Wyszukiwarka pokaże wszystkie frazy, w których pojawia się słowo wpisane przed gwiazdką.
Porada 9.
W przypadku, kiedy znana jest dla Ciebie tylko część wyrazu odpowiednio dla potrzeb możesz umieścić gwiazdkę na początku lub na końcu wyrazu. Np. „Kow*” pokaże nam wszystkie wyrazy zaczynające się od liter „Kow”, z kolei wpisując „*alski”, otrzymamy frazy, kończące się na litery „alski”.
Poszukiwania przodków: porada 10.
Z kolei tylda (~) używana jest do zastąpienia słowa, przy którym stoi dowolnym synonimem. Pomiędzy tyldą a wyrazem nie może być przerwy.
Porada 11.
Kiedy poszukujesz przodka Stanisława Nowaka urodzonego między 1800 a 1820 rokiem, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz Wojciechowski Stanisław 1890..1900. Wówczas otrzymasz wyniki, w których pojawiają się daty od 1890 do 1900 roku. Jeśli chcesz, by konkretne data w ogóle się nie pojawiała po powyższej frazie wpisz -rok, czyli np. -1892.
Porada 12.
Natomiast kiedy wpiszesz w wyszukiwarkę imię i nazwisko swojego przodka oraz np. rok urodzenia, zapewne ujrzysz wiele rekordów niezwiązanych z Twoją rodziną. Jeśli wpiszesz Stanisław Nowak (10) 1820, oznacza to, że pojawią się tylko wyniki, w których po frazie „Stanisław Nowak” w ciągu 10 słów pojawi się data 1820.
Porada 13.
Jeśli chcesz znaleźć szukane nazwisko na konkretnej stronie, wystarczy, że po słowie wpiszesz operator site:, a po nim adres strony, np. Kowalski site:ebuw.uw.edu.pl/. Wyszukiwarka pokaże wszystkie wyniki ze strony e-Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pojawia się słowo Kowalski.
Porada 14.
Operator site: możesz także wykorzystać w poszukiwaniach przodków w dawnych gazetach, znajdujących się w bibliotekach cyfrowych. Należy jednak mieć na uwadze to, że Google skutecznie zmniejszą liczbę wyników z tych stron, dlatego wyszukiwanie to może okazać się nieefektywne.
Poszukiwania przodków: porada 15.
Do poszukiwań w bibliotekach cyfrowych pomocna może być również fraza dlibra, wpisana po szukanym słowie, np. Kamiński dlibra.
Porada 16.
Jeśli chcesz poszukać frazy w plikach PDF, wystarczy, że po wpisanej frazie użyjesz operatora filetype:pdf, poprawnie wpisane fraza powinna więc brzmieć: Feliks Jachman filetype:pdf.
Porada 17.
Za rozszerzenie PDF, możesz wstawić inne, np. dla dokumentów tekstowych docx albo pptx.
Porada 18.
Bardzo przydatny dla genealogów jest „podserwis” Google o nazwie Google Books. Możesz w nim przeszukiwać książki, część z nich dostępna jest w całości w domenie publicznej, a część tylko w podglądzie fragmentu.
Porada 19.
Jeśli książka dostępna jest tylko we fragmencie, w którym występuje szukana fraza, wystarczy, że wpiszesz pierwsze lub ostatnie słowo, które jest widoczne w podglądzie. W ten sposób poznasz jej dalszą treść.
Poszukiwania przodków: porada 20.
W wyszukiwaniach w Google Books możesz stosować wszystkie wcześniej omawiane operatory.
Google umożliwia również poszukiwania tylko w konkretnym tytule książkowym. Na stronie znajdziesz wszelkie informacje o książce, a także najczęściej pojawiające się słowa kluczowe.
Porada 21.
Szczególnie pomocną w poszukiwaniach informacji o miejscowościach, w których mieszkali
przodkowie – a szerzej do wszelkich badań naukowych, jest wyszukiwarka Google Scholar. Wystarczy, że wpiszesz w niej szukaną frazę, pojawią się wówczas wszystkie książki oraz artykuły naukowe. Możesz ograniczyć wyszukiwania tylko do publikacji w języku polskim. Po lewej stronie masz możliwość zaznaczenia, w którym roku została wydana publikacja. Możesz także pominąć cytowania, czyli te publikacje, które nie są dostępne w domenie publicznej.
Porada 22.
Bardzo pomocne jest utworzenie alertu. Wpisujesz wówczas szukane frazy oraz swój adres e-mail. W momencie, kiedy pojawi się nowa publikacja zawierająca to słowo, zostaniesz poinformowany mailowo.
Popularnym niegdyś serwisem był Google Groups, możesz wyszukiwać treści umieszczone tylko
na tym forum. Kto wie, może ktoś wcześniej szukał tego samego, co Ty?
Porada 23.
Dla osób poszukujących w dawnych amerykańskich gazetach niezwykle pomocny będzie serwis news.google.com/newspapers.
Porada 24.
Dla osób szukających stosunkowo nowych informacji na temat krewnych, pomocny może być serwis Google News, który zawiera odnośniki do artykułów z najważniejszych i najchętniej czytanych gazet. Może to być pomocne np. w poszukiwaniu informacji o zgonie przodków.
Porada 25.
Możesz zawęzić poszukiwania tylko do treści w języku polskim albo np. podać zakres dat, w którym miał zostać opublikowany artykuł.
Porada 26.
W Google możesz wyszukiwać także… obrazem! Jeśli posiadasz zdjęcie, na którym są nieznane Ci osoby, wystarczy, że albo wkleisz do wyszukiwarki adres internetowy zdjęcia, albo przeniesiesz zdjęcie z pulpitu wprost do Google. Wyszukiwarka automatycznie pokaże podobne obrazy.
Porada 27.
Jeśli z kolei poszukujesz przodków na terenach, które obecnie znajdują się w innym państwie albo istnieje duża możliwość, że potomkowie szukanej osoby mieszkają za granicą, spróbuj wykorzystać Google w innej wersji językowej. Np. dla Wielkopolski możesz poszukiwać w google.de, z kolei dla terenów wschodnich, szczególnie II Rzeczpospolitej, np. google.ru. Spróbuj także poszukiwać w tamtejszych językach państwowych.
Pierwotne miejsce publikacji: More Maiorum nr 10(57)/2017