Bernie Sanders – kandydat na prezydenta USA to syn polskiego imigranta [skany dokumentów]

fot. Wikimedia Commons, United States Congress

W Stanach Zjednoczonych trwa walka wśród kandydatów Partii Demokratycznej i Partii Republikańskiej. W stanie Iowa z ułamkiem procent Bernie Sanders – kongresman polskiego pochodzenia, przegrał z byłą sekretarz stanu Hilary Clinton.

74-letni Sanders często mówi o swoim polskim pochodzeniu. W artykule New York Times pisano, że w 1921 r. z niewielkiej wioski pod Limanową do Ameryki przypłynął polski Żyd Eli Sanders – ojciec kongresmena. Miał wówczas 17 lat. Opuścił rodzinną Słopnice, by popłynąć w nieznane. Być może dzięki temu uniknął morderstwa z rąk hitlerowców – pozostali w Polsce krewni byli ofiarami Holocaustu.

Nietrudno było odnaleźć Eliego Sandersa w amerykańskim spisie ludności przeprowadzonym w 1940 r. Zapisano wówczas, że ojciec Berniego jest głową domu, z zawodu sprzedawcą i ma 36 lat. Razem z nim mieszka żona – 27-letnia Dorothy, oraz 5-letni syn Lawrence. Ich dom znajdował się w stanie Nowy Jork, w hrabstwie Kings w Brooklynie.

Census 1940/ fot. Family Search
Census 1940/ fot. Family Search

Był to jednak jedyny dokument, jaki można było odnaleźć na dane “Sanders Eli”. Jak się okazało, Polak, będąc już w USA, zmienił nazwisko z “Gutmann” na “Sanders”. W wyszukiwarce “Ellis Island” bez problemu można namierzyć Eliasza Gitmanna, 17-latka, przybyłego do amerykańskich wybrzeży na statku Rochambeau z portu Antwerp w Belgii.

Już 7 lat później, w październiku 1927 r., Gutmann vel Sanders składał wniosek o wydanie dokumentów naturalizacyjnych. Co ciekawe, podpisał się już jako Sanders, a we wniosku wpisał, że przybył w 1921 r. (choć Ellis Island podaje rok 1920). Petycję potwierdziły dwie osoby – fryzjer Max Alberg, oraz sprzedawca Benjamin Carr.

W deklaracji dołączonej do wniosku Sanders opisał swój wygląd: miał 175 cm wzrostu (5 feet and 9 inches), ważył blisko 70 kg (50 pounds), miał brązowe włosy, niebieskie oczy. Urodził się 19 sierpnia 1904 r. w Słopnicy. Musiał również potwierdzić, że nie jest anarchistą, nie praktykuje poligamii i będzie dobrym obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Dokumenty naturalizacyjne Sandersa/ fot. Ancestry.com
Dokumenty naturalizacyjne Sandersa/ fot. Ancestry.com

W serwisie genealogicznym Geni można odnaleźć niewielki wykres krewnych Sandersów. Dodatkowo dowiadujemy się z niego, że rodzicami Eliego (Eliasa) byli Leon oraz Jetti Gutmanowie. Elias zmarł w sierpniu 1962 r. W nekrologu prasowym zapisano, że był mężem Dorothy, ojcem Lewrence’a oraz Berniego, bratem Henry’ego.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Studniówka – wszyscy ją znamy, ale wiemy o niej stosunkowo niewiele

Next Article

Rocznicowy numer More Maiorum

Related Posts