Genealogia Janusza Korwin-Mikkego [skany i wywód przodków]

Janusz Korwin-Mikke, choć w swoim nazwisku ma nazwę herbu szlacheckiego, nie pochodzi od Korwinów, a od niemieckich ewangelików, nazywających się Mücke lub Mükke. Jaka jest jego genealogia?

Janusz Korwin-Mikke urodził się w Warszawie, choć to nie stolica była gniazdem rodzinnym jego przodków. Ojciec – Ryszard, urodził się 6 lutego 1911 r. w Warszawie, matka – Marianna z Rosochackich, 6 lat później. Marianna zmarła bardzo młodo – miała zaledwie 27 lat, zginęła podczas walk powstańczych 1944 roku. Od tego momentu wychowaniem kilkuletniego Korwin-Mikkego zajął się ojciec.

Maria(nna) Rosochacka była córką Józefa i Heleny Głogowskiej. Niestety nie znane są bardziej szczegółowe informacje o antenatach linii macierzystej. Choć rodzina Heleny, w kontekście Głogowskich, osobiście bardzo by mnie interesowała – bowiem moja prababka pochodziła z Głogowskich, którzy od pokoleń byli żychlińskimi mieszczanami.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego: przodek księgowy

Sam Korwin-Mikke mówił o swoich przodkach po mieczu:

Postawmy kropkę nad ı – a raczej dwie kropki nad u. Moja rodzina przywędrowała ze Szwecji przez Saksonię – do Polski przybyła z królami saskimi. Nazywała się Mücke, z umlautem – co można obejrzeć na cmentarzu ewangelickim w Warszawie (mój pra-pradziad był superintendentem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego). Dopiero gałąź, która przeszła na katolicyzm, na mocy praw W.X. Litewskiego otrzymała herb Korwin – i spolszczyła nazwisko na Mikke.

Dziadkami po mieczu Janusza Korwin-Mikkego byli Ludwik Gustaw Mücke vel Mikke oraz Marianna Myślińska. Para pobrała się 29 sierpnia 1909 roku w warszawskiej parafii św. Aleksandra. W akcie zapisano, że pan młody był 26-letnim księgowym, urodzonym w Warszawie, ewangelicko-augsburskiej wiary, synem Gustawa Izydora oraz Idy z domu Wagner. Z kolei panna młoda była 22-letnią, córką Wojciecha Myślińskiego i Julianny Frydryszczyk. Urodziła się w parafii św. Trójcy, a mieszkała Warszawa przy ul. Chopina 1849. [tłumaczenie Waldemar Chorążewicz i Justyna Krogulska]

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego
Akt ślubu Ludwika Gustawa Mikke vel Mücke /fot. metryki.genealodzy.pl

Dzięki tym informacjom, w parafii ewangelicko-augsburskiej w roku 1883, odnotowano chrzest Ludwika Gustawa. W akcie numer 431 zapisano, że ojciec ochrzczonego chłopca – Gustaw Izydor, był 28-letnim administratorem. Ślub odbywał się w obecności jego brata Karola – ślusarza z Warszawy. [tłumaczenie Waldemar Chorążewicz i Justyna Krogulska]

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego: dowódca pułku

W 2008 r. Janusz Korwin-Mikke na swoim blogu pisał:

Natomiast jeszcze cztery pokolenia temu [moi przodkowie – dopisek red.] byli ewangelikami (augsburskimi) – i leżą na cmentarzu ewangelickim w Warszawie. Pisali się wtedy jeszcze “Mücke”. Mój stryj, śp.Tadeusz Mikke, zginął był w bitwie nad Bzurą jako d-ca 15 pułku ułanów wielkopolskich – a np. śp.Hellmuth von Mücke był bohaterem niemieckiej Kriegsmarine.

Tadeusz Mikke był synem Karola Andrzeja – brata pradziadka Janusza Korwin-Mikkego. Urodził się 21 czerwca 1896 r. w Warszawie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1915 r., jak wielu młodych ludzi, został powołany do armii carskiej. 2 lata później został ciężko ranny, w wyniku czego dostał się do niewoli niemieckiej. W listopadzie 1918 r. powrócił do odradzającej się II Rzeczypospolitej. Ukończył Oficerską Szkołę Kawalerii w Warszawie oraz francuską Aplikacyjną Szkołę we Francji. W lutym 1938 r. został wyznaczony na dowódcę 15 pułku ułanów, którym dowodził podczas kampanii wrześniowej. Podczas wojny obronnej 1939 r. dowodził pułkiem m.in. w bitwie nad Bzurą. Poległ 12 września 1939 r. pod Ziewanicami.

Jego ojciec – Karol Andrzej, był warszawskim, znanym cukiernikiem. Eugeniusz Szulc pisze [1]:

Karol Andrzej od 1885 r. był właścicielem popularnej w Warszawie cukierni przy placu Trzech Krzyży 18 (róg Nowego Światu), zwanej „U Mika” lub „U Miki”. W salce zwanej „Ciupką” przesiadywała ówczesna cyganeria warszawska, m.in. rysownik Stanisław Kuczborski, który w okresie wcześniejszym wykonywał rysunki dla „Zielonego Balonika”, współpracownik „Muchy” Henryk Nowodworski, rysownik warszawskich „Kolców” Wacław Tracewski oraz ilustrator „Szczutka” Mirosław Ostoja-Gajewski. Swymi karykaturami i malowidłami ozdobili oni ściany „Ciupki”. Warto przypomnieć, iż otwarta w 1947 r. kawiarenka „Lajkonik”, której ściany zostały pokryte rysunkami takich jej bywalców, jak Ha-Ga, Aleksander Kobzdej czy Zbigniew Lengren, znajduje się w tym samym miejscu, co dawna „Ciupka”.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego: piwowar z Kielc

Karol Mikke (Mücke) pochowany jest na cmentarzu powązkowskim. Zmarł w 1897 r., a informację o zgonie zapisano w warszawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego
Akt zgonu Karola Andrzeja Mücke /fot. szukajwarchiwach.pl

Gdzie jednak urodził się Gustaw Izydor Mikke vel Mücke, czyli pradziadek Janusza Korwin-Mikkego? Różne portale, w tym Wielka Genealogia Minakowskiego, podaje wyłącznie rok – 1856. Z pomocą przyszła informacja z nagrobku Karola Andrzeja! Zapisano tam, że urodził się 29 listopada 1849 r. w Kielcach.

W ramach projektu prowadzonego przez Świętokrzyskie Towarzystwo Genealogiczne, sfotografowano również metryki kieleckiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Z aktu urodzenia wynika, że Karol Andrzej był synem Samuela Beniamina – 30-letniego piwowara z Kielc, oraz 26-letniej Ludwiki z F(T)reycholów. Jego chrzestnymi byli: Franciszka Schmidt, August Kiesler – kielecki cukiernik, oraz Julianna Arnd. Pod aktem można znaleźć podpis ojca ochrzczonego dziecka.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego
Akt urodzenia Karola Andrzeja Mücke /fot. metryki.genbaza.pl

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego: przodkowie z Bojanowa

W regestrach urodzeń można odnaleźć zapis dot. pradziadka Korwin-Mikkego, Gustawa Izydora. Nie urodził się on jednak w 1856 r., a rok wcześniej. Metryka została zapisana pod numerem 15. Okazało się jednak, że pierwsza karta księgi urodzeń, która obejmuje lata 1855-1938, zawiera metrykę numer 29… Dlatego też nie można odnaleźć pełnej treści aktu urodzenia Gustawa Izydora.

regestr
Regestr urodzeń z roku 1855 /fot. metryki.genbaza.pl

Jednak 9 lat wcześniej, 11 lutego 1846 r., w kieleckiej parafii odnotowano ślub Samuela Beniamina Mücke i Ludwiki Karoliny F(T)reychol. Pan młody był 25-letnim piwowarem, synem Samuela Gotlliba i Rozyny Florentyny Jaloysków(?) małżonków Mików(!). Samuel był rodem z Prus – urodził się w Boyanowie – nie udało się ustalić, gdzie leżała ta miejscowość. Z kolei panna młoda, Ludwika Karolina, była córką Karola F(T)reychol i Karoliny Solbach. W momencie ślubu miała 24 lata, urodziła się w Kielcach.

slubSamuel
Akt ślubu Samuela Beniamina Mücke /fot. metryki.genbaza.pl

Z racji niemożliwości ustalenia, gdzie znajduje się miejscowość Boganów – o ile została ona poprawnie zapisana,trudno jest ustalić dalsze losy przodków o nazwisku Mücke. Okazało się, że w metryce napisane jest “Boyanowo”, czyli parafia w Wielkopolsce. Wkrótce aktualizacja artykułu o nowe metryki.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego: 18.10.2019: aktualizacja

W parafii ewangelicko-augsburskiej w Bojanowie odszukałem ślad rodziny Mücke. 12 listopada 1816 roku ślub wzięli 4xpradziadkowie Janusza Korwin-Mikkego: Samuel Gottlib Mücke mający 26 lat, kawaler syn Benjamina Gottliba oraz Rosina Florentina córka Johanna Friedricha, która miała 21 lat. Rosina zmarła przed rokiem 1833, kiedy Samuel Gottlib jako wdowiec poślubił pannę Johannę Rosinę Gross.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego
Akt ślubu Samuela Gottliba Muecke z 1816 roku

Rodzice Samuela Gottliba Mücke – pobrali się 8 kwietnia 1788 roku także w Bojanowie. Beniamin Gottlib Mücke bł synem Samuela Beniamina, potwierdza to także jego metryka urodzenia z 1761 roku.

Genealogia Janusza Korwin-Mikkego
Akt ślubu Beniamina Gottliba Mucke z 1788 roku
Genealogia Janusza Korwin-Mikkego
Akt urodzenia Beniamina Gottliba Mucke z 1761 rokuz

Poniżej wywód przodków Janusza Korwin-Mikkego (aby powiększyć kliknij na fotogrfie, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz “pokaż obrazek”):

Genealogia Janusz Korwin-Mikke

Górna fotografia: Wikimedia Commons

Total
0
Shares
3 comments
  1. Super wyniki. Raczej Treychold niż Freyhold, bo w tym samym akcie jest zapisane imię Florentyna, gdzie F jest zupełnie inaczej pisane.
    Akt urodzenia Karola Andrzeja Mücke w tekście jest zamieniony na akt innej osoby.
    nazwisko Rozyny Florentyny trudne do odczytania. W akcie urodzenia Samuela Gottliba Mücke z Bojanowa raczej nie jest to Jaloysek, ale nie potrafie tego odczytać. Pozdrawiam

  2. Już chyba wiem. Rozyna Florentyna nazywała się Galeyske/Galeiske. To zapewne zgermanizowane nazwisko Galejski lub Galewski. W akcie z Kielc powinno być napisane z Galeysków. Może to J to miało być G. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

271 lat temu urodził się Tadeusz Kościuszko [skan aktu urodzenia]

Next Article

Ludwik Hirszfeld – o polskim Żydzie, który odkrył grupy krwi [akt urodzenia]

Related Posts