II Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna w Brzegu – relacja [zdjęcia]

W dniach 11-13 września 2015 r. w Brzegu odbywała się II Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna, zorganizowana przez Opolskich Genealogów, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu i Archiwum Państwowe w Opolu.

Pierwsze osoby w stolicy genealogii (chyba można zacząć powoli tak nazywać Brzeg?) zameldowały się już w okolicach godziny 12. Aż do późnego piątkowego wieczora do Brzegu przyjeżdżali kolejni uczestnicy.

Od ok. godziny 20 w hotelu przy ul. Grobli rozpoczęła się integracja nocujących tam genealogów – każdy powiedział kilka słów o sobie, swoich poszukiwaniach i przodkach. Wszyscy wymieniali się między sobą swoimi doświadczeniami, chwalili się najnowszymi odkryciami, wspólnie rozwiązywali rodzinne zagadki… Rozmowy trwały niemal do świtu 🙂

Zaledwie kilka godzin snu i w sobotę, kilka minut po godzinie 9, trzeba było zjawić się na Zamku Piastów Śląskich. Drugi dzień Konferencji otworzył panel “Cyfrowa historia rodziny”. Był to cykl prelekcji wygłoszonych przez dr. Henryka Niestrója oraz Macieja Gajewskiego z NAC, Daniela Florka z AN w Krakowie, Piotra Strembskiego z AP w Łodzi, Katarzyny Kwaśniewicz z AP w Katowicach, Sławomira Marchela z AP w Opolu, a także Wojciecha Jędraszewskiego z WTG “Gniazdo”. Prelekcje były bardzo ciekawe, bowiem zawodowi archiwiści pokazywali proces digitalizacji oraz pracę archiwum “od kuchni”.

Między wykładami, w czasie 15-minutowych przerw, można było porozmawiać z innymi uczestnikami, nawiązać nowe kontakty, “w realu” zobaczyć osoby, które znamy z Internetu. Po prezentacji najnowszego programu firmy PL-SOFT nastąpiła godzinna przerwa obiadowa – znaczna większość uczestników wybrała proponowaną restaurację Ratuszowa, a kilkuosobowa grupka udała się do znajdującego się vis-à-vis Baru u Celiny.

Nastała godzina 16.30, kiedy trzeba było wracać na Zamek – o szlachcie powiatu lidzkiego, rejestrach podymnego i innych archiwaliach, pomocnych w ustalaniu dziejów rodzinnych, opowiadał niezastąpiony Adam Pszczółkowski. Bardzo ciekawą prelekcję, w której pokazano jak fałszowano genealogie rodzinne w XIX-wiecznej Galicji na przykładzie rodziny Olszewskich h. Lis, miał również znany z programu “Sekrety rodzinne” – Waldemar Fronczak. Następnie dr Maciej Adam Markowski radził, jak szukać przodków Armii Napoleona, a Marcin Marynicz przedstawiał zawartość teczek dowodowych. Na koniec drugiego dnia Konferencji zaprezentowaliśmy periodyk More Maiorum.

Po godzinie 18 można było zobaczyć wystawy oraz piwnice Zamku, po którym oprowadzał nas dyrektor Muzeum Piastów Śląskich – Paweł Kozerski; zwiedzić Brzeg z przewodnikiem lub wybrać się w rejs Odrą.

Wieczorna kolacja odbyła się w budynku przy ul. Grobli – luźniejsze rozmowy, ciekawy wykład Joanny Jendrzejewskiej z AP w Elblągu (Oddział w Malborku) o poszukiwaniach grobu Mikołaja Kopernika. Nocne rozmowy, nie tylko o genealogii, ale również wielu innych sprawach – wspólny śmiech do rozpuku, żarty sytuacyjne… trwały do wczesnych godzin rannych 🙂

Ostatni dzień Konferencji rozpoczął się wykładem Aleksandry Starszewskiej-Wojnar z AP w Opolu. Następnie swoją obecnością zaszczycił nas prof. Stanisław Nicieja – rektor Uniwersytetu Opolskiego, autor wielu książek o Kresach. Opowieści prof. Niciei o ludziach żyjących na Kresach, wspaniałe nagrania z dawnych terenów II Rzeczypospolitej… Trzeba było tego wysłuchać!

II Ogólnopolską Konferencje Genealogiczną w Brzegu kończył panel “Genealogia genetyczna”. O rozwijającej się dziedzinie genealogii, będącej w przyszłości pomocą dla rodzinnych badaczy, bardzo ciekawie opowiadał dr Łukasz Lubicz-Łapińskim (wywiad o genealogii genetycznej można przeczytać w sierpniowym numerze More Maiorum). O szczegółach, czyli Y-DNA opowiadał Adam Ćwiklak, a o autosomalnym DNA mówił dr Maciej Oziembłowski.

Podsumowując – kto nie był na Konferencji może tylko żałować. Interesujące prelekcje, świetni ludzie, nowe znajomości, nocne rozmowy, odnajdywanie wspólnych krewnych… Nie sposób słowami wyrazić tego, co działo się w Brzegu. Trzeba być i już. Bo jak napisano na facebookowym profilu Genealodzy.PL – Koniec i bomba, a kto nie był, ten trąba! 🙂

Poniżej kilkanaście zdjęć z brzeskiej konferencji autorstwa Pawła Całki. Więcej na naszym profilu na Facebooku tutaj, tutaj, tutaj.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Wrześniowy numer More Maiorum!

Next Article

104 lata temu urodziła się Irena Kwiatkowska [skan aktu urodzenia]

Related Posts