Kto w dawnych czasach przynosił prezenty?

W XIX wieku w Polsce rozbiorowej, podobnie jak dziś, prezenty przynosił święty Mikołaj; w Rosji Dziadek Mróz. W Niemczech natomiast bywało, że przychodził on razem z diabłem, który w ręku trzymał rózgę.

W średniowiecznym Amsterdamie “Święty” od prezentów przypływał żaglowcem z dalekich, ciepłych mórz. Postać z ciepłych krajów nie do końca pasowała do grudniowego, zimowego pejzażu. Stąd też, gdy w roku 1823 Clement Clark Moore napisał wiersz pod tytułem Noc Wigilijna, w którym św. Mikołaj przybywa saniami zaprzężonymi w renifery z bieguna północnego, epizod ten wszedł do tradycji.

Dzisiejszy św. Mikołaj ma niewiele wspólnego z prawdziwym świętym – biskupem z Miry, który żył na przełomie III i IV wieku i słynął ze swej hojności. Zdecydowanie więcej łączy go z amerykańską komercją. Tak więc, być może dobrze by było przybliżyć dziecku postać prawdziwego świętego i magię czynienia dobra. Tak, by świąteczna atmosfera nie kojarzyła się tylko z prezentami spadającymi z nieba. Być może przy okazji świąt powinniśmy pomyśleć o zrobieniu dobrego uczynku dla każdego z bliskich, a nie tylko o daniu prezentu kupionego naprędce w supermarkecie po promocji.

Choć czasem i sam święty potrafił przyłożyć rózgą, gdy było za co.
Choć czasem i sam święty potrafił przyłożyć rózgą, gdy było za co.

 

Dzieci, podobnie jak dziś, czekały na zabawki. Także wtedy był to przedmiot zbiorowego pożądania. Jakie? Można rzucić okiem.

Christmas, Show Windowśw.-Mikołaj-historia-blog-historia-blog-historyczny-blog-obyczajowy-2

św.-Mikołaj-historia-blog-historia-blog-historyczny-blog-obyczajowy-9

Źródło: http://www.lisak.net.pl/blog/?p=5259

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Wojna przekreśliła marzenia mojego ojca

Next Article

Order Orła Białego dla Göringa?

Related Posts