Akt urodzenia Krwawej Luny! [skany]

Od jakiegoś czasu poszukuję korzeni znanych komunistek. Być może na to nie zasługują, jednak często poszukiwania genealogiczne przynoszą nam całkiem niespodziewane rezultaty. Dzisiaj, przy okazji poszukiwań innej  “kobiety”-komunistki odnalazłem akt urodzenia Julii Brystiger, czyli Krwawej Luny…

Julia Brystiger, zd. Prajs (Preiss) urodziła się 25 listopada 1902 r. w Stryju. Była doktorem filozofii, członkiem PPR i PZPR, funkcjonariuszką aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej. Przede wszystkim funkcjonariuszką. Funkcjonariuszką bez skrupułów. To ona osobiście katowała ofiary, co rusz wymyślając nowe metody “wymuszania zeznań”. Znane są wspomnienia, w których mówiono o tym, że Krwawa Luna biła pejczem mężczyzn po genitaliach i przycinała je szufladą.

Jeden z uwięzionych tak ją wspomina:

zbrodnicze monstrum przewyższające okrucieństwem niemieckie dozorczynie z obozów koncentracyjnych.

Żołnierz AK i były więzień polityczny Anna Rószkiewicz-Litwinowiczowa tak wspomina Brystigerową w swojej książce Trudne decyzje:

Julia Brystygierowa słynęła z sadystycznych tortur zadawanych młodym więźniom, była zdaje się zboczona na punkcie seksualnym i tu miała pole do popisu

Brała udział w czynnej walce przeciwko Kościołowi Katolickiemu, choć sama … zmarła jako głęboko wierząca katoliczka!

Bristigerowa, jak już wspomniałem, urodziła się w Stryju. Na świat przyszła 25 listopada 1902 r., a fakt ten został zapisany w mojżeszowej księdze urodzin dla gminy wyznaniowej w Stryju, dwa dni później.

Była ślubnym dzieckiem Hermanna Preissa – magistra farmacji w Stryju, oraz Berty Salzerberg – córki Izaaka, właściciela dóbr w Nowym Siole w pow. Żydaczów, i Marjem. Świadkiem zarejestrowania narodzin dziecka był Nachman Inbjejner ze stryja, a akuszerką Itte Keile Nonssenblatt.

Przy ojcu zapisano informacje, że zawarł związek małżeński w r. 1902.

Akt urodzenia krwawej luny
Akt urodzenia Krwawej Luny /fot. AGAD

Rodzice Julii Presis, pobrali się 30 stycznia 1902 r. w Stryju.

Herman właściwie (łac. recte) Hersch Preiss urodził się w Stryju 5 lipca 1869 r. W uwagach zapisano, że metryka urodzenia znajduje się w księgach kościoła w Stryju, na stronie nr 247. W momencie ślubu wykonywał zawód magistra farmacji. Był synem Lejzera i Scheimdli.

Panna młoda – Berta Salzberg, miała pierwszego męża Majera Lanterbacha. Małżeństwo to zostało rozwiązane 22 stycznia 1902 r. uchwałą cesarsko-królewskiego sądu powiatowego we Lwowie, Oddział V, nr sprawy 18/3/00(lub 99?). Berta urodziła się w Nowym Siole w pow. Żydaczów 7 marca 1876 r. Od dłuższego czasu mieszkała w Stryju. Była córką Izaaka – właściciela dóbr, i Marjem urodzoną Teich w Stryju.

Rabinem “funkcjonującym przy zaślubinach” był Leib Horowitz ze Stryja, a świadkami byli Hersch Rosenberg i Juda Leib Kauzerszamberg(?), obaj ze Stryja.

akt ślubu rodziców krwawej luny
Akt ślubu rodziców Krwawej Luny /fot. AGAD

Górna fotografia – http://ipn.gov.pl/strony-zewnetrzne/wystawy/proces_krakowski/html/plansza01-05f.html

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Tajemnicza szuflada babci – to ona pomogła odnaleźć rodzinę w USA!

Next Article

Wydawanie przez USC odpisów aktów stanu cywilnego

Related Posts