Akta metrykalne z Narodowego Archiwum Historycznego w Grodnie dostępne online!

Nieco ponad rok temu informowaliśmy, że część akt z terenu dzisiejszej Białorusi, które przechowywane są w litewskich archiwach, zostały udostępnione w Internecie. Teraz tą samą droga podążyło grodzieńskie archiwum! Jak dotrzeć do skanów?

Poszukiwania genealogiczne na Białorusi nie należą do najprostszych. O przeszkodach, jakie spotyka na swojej drodze genealog opowiadał niedawno wiceprezes Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich Piotr Paweł Cypla (wywiad). Dziś te przeszkody są już znacznie mniejsze!

Jeszcze kilka dni temu, rozmawiając o dostępności ksiąg parafialnych z Białorusi w Internecie w głównej mierze wskazywano archiwa wileńskie. Przeglądając dostępność jednej z parafii, znajdującej się w Narodowym Archiwum Historycznym w Grodnie, można było je zamówić jedynie na mikrofilmach. Teraz znacząca większość akt z białoruskiego archiwum (o ile nie wszystkie) dostępna jest online!

Z dniem 31 sierpnia mormoni wycofują się z dystrybucji mikrofilmów i nie będzie można ich zamawiać do Centrów Historii Rodziny. Wszystkie akta do 2020 roku mają być zeskanowane i publikowane albo online, albo wyłącznie na komputerach w Centrum Historii Rodziny. Jak widać, pierwsze skany już się pojawiły.

Jak dotrzeć do metryk?

  1. Korzystając z zakładki “Catalog” wpisz nazwę szukanej parafii i wybierz ją z rozwijanej listy:

2. Po prawej stronie wybierz interesujące Cię metryki:

3. Jeśli po prawej stronie znajduje się ikona aparatu należy na nią kliknąć. W kolejnej karcie otworzą nam się skany wybranych akt:

Udanych łowów! 😉

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Czego uczy nas genealogia?

Next Article

Tajemnicze pochodzenie niezwykłego matematyka [akt urodzenia Stefana Banacha]

Related Posts