7 porad naszych pradziadków, czyli jak dożyć późnej starości? [poradnik z 1912 roku]

fot. Polona.pl

Ludzie od zarania dziejów zastanawiali się, jak to się dzieje, że jedni dożywają 90 lat, a drudzy umierają skończywszy 20 rok życia. W 1912 roku napisano książkę “Długowieczność”, w której umieszczono kilka wskazówek, dzięki którym dożyjemy późnej starości.

Umrzeć to nic —
Lecz żyć i nic nie widzieć
To nieszczęście

– tymi słowami niemieckiego poety zaczyna się “Długowieczność”.

Pomnaża się liczba wypadków śmierci, które wyrywają ludzi w sile wieku z pośród ich działalności (…).

Dalej opisywano, że głównym czynnikiem, wpływającym na to, czy będziemy żyć długo, jest zdrowie. Stan [zdrowia] mamy osiągać wtedy, kiedy spełnimy wszelkie warunki życia. Rozumiano przez to wszystkie czynności, które chronią człowieka od wszelkich chorób.

Bez zdrowia nie ma długowieczności

Jak zapewnić sobie lekką śmierć i spokojną starość?

  1. Zachowując się przed schorzałością powstałą z lekarstw, gdyż ta często jest nieuleczalną i powodem wielu ciężkich zgonów. Wszystkie silnie działające lekarstwa są mniej lub więcej truciznami, a więc środkami działającymi niszcząco na ustrój. (…)
  2. Pokrewne zatruciu się lekarstwami, jest zatrucie się alkoholem. Dłuższe życie wstrzemięźliwców zostało dowiedzione. Alkohol jest dla ustroju trucizną, która go niszczy powoli i pozbawia najlepszych zdolności. Kto pije tylko wodę, ustrzega się mnóstwa dolegliwości, wspierających rozwój niebezpiecznych chorób.
  3. (…) obfitem spożywaniem owoców. (…) Przypominamy podania o sędziwych pustelnikach, pędzących w lasach spokojne życie korzonkami i jagodami, którzy mimo to dożyli późnego wieku i zmarli bez choroby spokojną śmiercią. Cóż sprawiło im te zalety: zdrowie, długowieczność i łatwą śmierć? Sposób ich życia, ich pożywienie.
  4. Cielesną pracą i wdychaniem świeżego powietrza. Lenistwo, domatorstwo i praca siedząca czynią człowieka chorym. Niechaj się każdy zbada, jak wiele grzeszy przeciw tym wymaganiom (…).
  5. Kąpielami powietrznemi i wodnemi. (…) Nic nie utrzymuje skóry i przemiany materyi tak zdrowo jak one, a żadne inne pielęgnowanie tak tanio nie wypadnie. O wodzie mówią powszechnie, że utrzymuje młodym i pięknym, przywracając zatracone siły. A to nie jest bajką!
  6. Obcowaniem z młodzieżą ożywia i utrzymuje nas w wesołości, gdy zaś obcowanie ze starcami skłania do zgryźliwości (…).
  7. Ostatecznie zainteresowaniem umysłu, bezinteresownem działaniem dla drugich. W oddaniu się takim celom zdaje się następować zapomnienie o sobie samym. Wydoskonalają się nasze najlepsze właściwości, a samolubstwo i zgryźliwośćzanikają. Wynikiem tego staje się uprzejmy, ożywiony umysłowo człowiek pomimo 60-70 lat życia!

Autorka książki twierdzi, że kto będzie postępował wedle tych zasad, pozostanie zdrowym, tym samym zapewniając sobie długowieczność. W przypadku, kiedy na nasze zdrowie mają wpływ inne czynniki – dziedziczność, specyfika wykonywanego zawodu albo zmartwienia, to taka osoba zapewni sobie przynajmniej lekką śmierć.

Skany książki “Długowieczność czyli W jaki sposób żyć należy, ażeby dożyć do późnej starości, a po niej zapewnić sobie lekką śmierć” dostępne są w bibliotece cyfrowej Polona.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Julian Michaux – pierwszy Polak na Igrzyskach Olimpijskich [skan aktu urodzenia]

Next Article

Jak wyglądał dawny rosyjski atestat – świadectwo przebiegu służby? [skany i tłumaczenie]

Related Posts