Genealogia jest dla mnie podróżą w czasie…

Genealogia jest dla mnie podróżą w czasie, przeniesieniem się do innych wieków, uczeniem na nowo historii kraju, zastrzykiem energii i chwilą wytchnienia, a jednocześnie najciekawszym zajęciem od lat.

Przygoda ta zaczęła się już ponad 10 lat temu, ale od pięciu lat intensywnie poszukuję kolejnych pokoleń. To cudowne poszukiwanie własnych korzeni, które doprowadziło mnie do Jadźwingów, (podobno wymarłych), szlachty polskiej po mieczu i po kądzieli.

Dla mnie to nowa pasja w życiu, którą realizuję w postaci kroniki rodzinnej, którą kiedyś podaruję dzieciom. Genealogia jest jak złapanie ulotnej chwili na karcie życia. Pokazuje obrane kierunki i daje siłę by kolejne pokolenia choć chwilę zastanowiły się jak żyli przodkowie.

Kronika, którą tworzę, uświetniona zostanie szkicami przodków, napisana pismem gotyckim, i ozdobiona. Taka pamiątka będzie jedyna w swoim rodzaju, moje prawdziwe dzieło sztuki, a moje dzieci będą mogły celebrować i kontynuować poszukiwania. Kiedyś i nas zabraknie, ale spisane ręcznie notatki, narysowane twarze, fragmenty opowiadać każdego z rodziny będą kolejną podróżą, ale tym razem dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków do czasów nam współczesnych i już dla nas przeszłych. Bo nikt nie wie, jak zmieni się w tym czasie świat.

Życzmy więc sobie i naszym potomkom życia bez wojen, w wolności i zdrowiu, a genealogia niech towarzyszy następnym pokoleniom.


Praca brała udział w konkursie zorganizowanym przez More Maiorum, w którym uczestnik za zadanie miał napisanie tekstu, ograniczającego się do 1500 znaków i zaczynającego się od słów „Genealogia jest dla mnie…”

Autorka: Anna Górska


Photo credit: alittlebirdy / Foter / CC BY-NC-ND

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

A kim jest dla mnie moja żona? [o powinowactwie i pokrewieństwie]

Next Article

Warto cofnąć wskazówki zegara, by przodkowie przetrwali w naszych sercach

Related Posts